06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

CAŁA V KADENCJA POWIATU PRZASNYSKIEGO ZNOWU NA I MIEJSCU W POLSCE

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu nie ma sobie równych w wykorzystaniu funduszy unijnych w skali Mazowsza i w skali Polski. W poprzednich kadencjach zawsze zajmowało pierwsze miejsce w kraju, wyprzedzając zdecydowanie wszystkie inne starostwa. Nie inaczej przebiegła V kadencja samorządu powiatu przasnyskiego. Niżej cały ranking wykorzystania środków europejskich przez polskie powiaty w latach 2014-2017. Powiat przasnyski ponownie zajmuje I miejsce w Polsce, a ilość pozyskanych i wykorzystanych przez starostwo powiatowe i jego jednostki organizacyjne środków unijnych jest nawet kilkadziesiąt razy większa niż w innych powiatach.

ranking UE

Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA

Na co wydatkujemy pozyskiwane pieniądze

Pieniądze unijne wydatkowane były na ponad 200 km dróg, budowę i modernizację m.in.: szpitala, dróg, ulic i chodników, strefy gospodarcze, szkoły, sale sportowe, boiska, pomoc społeczną, poprawę bezpieczeństwa, infrastrukturę techniczną, budynki użyteczności publicznej, poprawę kwalifikacji osób bezrobotnych, poprawę stanu zdrowotnego mieszkańców powiatu i inne przedsięwzięcia.

Przykłady zrealizowanych inwestycji starostwa i jego jednostek

Największe zrealizowane inwestycje starostwa powiatowego i jednostek organizacyjnych to m.in. budowa lub modernizacja: szpitala w Przasnyszu, Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu, stref gospodarczych w Przasnyszu i Chorzelach, dróg powiatowych i chodników we wszystkich miastach i gminach powiatu, komend Policji i Straży Pożarnej, LO w Przasnyszu z salą gimnastyczną, Szkoły Rolniczej z halą sportową, boiska Orlik, ZSP w Przasnyszu wraz z internatem, Centrum Kształcenia Praktycznego, ZSP i LO w Chorzelach, LO w Jednorożcu, szkoły muzycznej w Przasnyszu, szkoły medycznej w Przasnyszu, basenu w Chorzelach, gazyfikacja i elektryfikacja powiatu i wiele innych.

Rozpoczynamy kolejne inwestycje

Już teraz można przywidywać, że VI kadencja Rady Powiatu Przasnyskiego również zakończy się na I miejscu w Polsce. Starosta Zenon Szczepankowski przeforsował bowiem na najbliższe lata projekty unijne o ogromnej wartości, niespotykanej na skalę kraju, m.in. na: inwestycje w szpitalu powiatowym (25 mln zł), na drogach powiatowych i wojewódzkich (140 mln zł), lodowisko (16 mln zł), Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości (16 mln zł), Centrum Aktywizacji Biznesu (10 mln zł), strefy gospodarcze (12 mln zł), retencja wód (57 mln zł), obiekty oświatowe (9 mln zł), projekt badawczo – rozwojowy realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską, sala koncertowa z kinem 3D w Przasnyszu i inne, dają podstawę do utrzymania przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, I miejsca w Polsce, w nadchodzącej VI kadencji samorządu powiatowego.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora