06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

KOLEJOWE PLANY POWIATU PRZASNYSKIEGO MAJĄ SZANSĘ SIĘ SPEŁNIĆ

Opublikowane przez KOLEJOWE PLANY POWIATU PRZASNYSKIEGO MAJĄ SZANSĘ SIĘ SPEŁNIĆ

15 czerwca została ponownie uruchomiona linia kolejowa Szczytno–Wielbark. Do Chorzel pozostała więc tylko jedna stacja. Plany powiatu przasnyskiego mają więc realną szansę się spełnić. Celem projektu forsowanego przez władze powiatu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej i wykorzystanie potencjału historycznego oraz poszerzenie oferty kulturalnej terenu północnego Mazowsza, w oparciu o linię kolei normalnotorowej Wielbark-Ostrołęka polegające na uruchomieniu Ruchomego Oddziału Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na odcinku trasy kolejowej Chorzele – Parciaki, a także reaktywacji przewozów pasażerskich do stacji w Chorzelach włącznie.W tej sprawie przedstawiciele dyrekcji Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie i Siedlcach podjęli decyzję o przejęciu przez olsztyński Odział PKP odcinka kolei do stacji w Chorzelach włącznie. Na tym odcinku Oddział olsztyński PKP uruchomił by regularne przewozy osobowe i towarowe, co dopełni całość projektu i będzie stanowiło doskonałe połączenie Ruchomego Oddziału Muzeum Kolejnictwa w Warszawie z całą siecią kolejową w Polsce.

Ze względu na wartość historyczną i walory krajobrazowe w/w trasy kolejowej odtworzenie połączenia kolejowego jest uzasadnione zarówno z punktu widzenia podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu, wzmocnienia jego atrakcyjności gospodarczej, jak zachowania i kultywowania walorów historycznych oraz miejscowej tradycji kolejowej.

fot. Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beata Szczepankowska i Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski podczas reaktywacji linii

Sławomir Czaplicki
p.o. kierownika Referatu Rozwoju Gospodarczego,