06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

KROK PO KROKU ROŚNIE PRZASNYSKA STREFA GOSPODARCZA… A KOLEJNE PODSTREFY JUŻ SĄ PLANOWANE I TO WE WSZYSTKICH GMINACH POWIATU PRZASNYSKIEGO

W Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie koło Przasnysza systematycznie zmienia się krajobraz. Powstaje kanalizacja, sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna, sieć telekomunikacyjna i energetyczna, więc wszelkie media, jakie niezbędne są do zlokalizowania, uruchomienia i prowadzenia tu biznesu, jak też obwodnica Strefy, a w przyszłości drogi wewnętrzne. Jest też wszelka pomoc służb powiatowych, które starają się odpowiedzieć potencjalnym inwestorom na każde nurtujące ich pytanie i pomagają przygotowywać niezbędne dokumenty.

Powiat systematycznie przyciąga inwestorów.
W Strefie pod Przasnyszem Powiat sprzedał już różnego rodzaju inwestorom 30 działek o łącznej powierzchni prawie 25 ha. Powstaną fabryki peletu, zakłady drzewne, bazy transportowe, centra handlowo – usługowe o profilu techniczno - budowlanym i spożywczym, zakłady produkujące urządzenia elektryczne i prawdopodobnie zakłady lotnicze, chociaż podczas ostatniego przetargu, 6 września inwestor, który kupiłby kilkadziesiąt hektarów pod budowę potężnego zakładu produkcyjnego jeszcze się nie pojawił. W tym dniu sprzedano jednak 3 kolejne działki, wszystkie o powierzchni ponad 0,5 ha. W wyniku ostatnich sprzedaży być może powstanie w Strefie Biogazowania, magazyny meblowe, a także kolejna firma transportowa. Reasumując, dotychczas 14 inwestorów wykupiło 30 działek, a to konkretne nowe miejsca pracy.

Terenów szukamy na terenie całego powiatu.
Widząc, że w realizowanym projekcie zaczynają się ziszczać widoczne gołym okiem zakładane przez nas plany, a powstające firmy przynosić będą nowe miejsca pracy i podatki dla lokalnych samorządów, rozpoczęliśmy jakiś czas temu poszukiwania terenów inwestycyjnych na terenie całego powiatu. Dlatego też podjęliśmy współpracę i kontakty ze wszystkimi miastami i gminami na terenie powiatu, a także Agencją Nieruchomości Rolnych celem zlokalizowania potencjalnych gruntów na innych obszarach powiatu. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wiemy, że jest to doskonała szansa rozwoju obszarów, które do tej pory są nie wykorzystane.

Poszerzyć Strefę o pozostałe gminy.
Natomiast po odpowiednim ich przygotowaniu i zaoferowaniu potencjalnym przedsiębiorcom zyskują one na atrakcyjności i generują korzyści zarówno dla inwestorów, mieszkańców, jak i lokalnych samorządów. Już trwają prace przygotowawcze do powstania Podstrefy w Chorzelach, a inne samorządy, czy osoby prywatne z innych gmin są zainteresowane podjęciem współpracy. Jednak gorączka złota wśród mieszkańców musi opaść, pewne kwoty są definitywnie nie do zaakceptowania, choćby z prawnego punktu widzenia.
W Przasnyszu sprzedajemy działki tanio, gdyż samorząd powiatowy korzysta ze środków unijnych i nie może mieć zysków. W praktyce cena działek pozwala nam tylko odzyskać pieniądze zainwestowane w budowę infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, elektrycznej, odwodnieniowej i telekomunikacyjnej.
Kolejny przetarg zarówno dla oferentów z kraju jak i z zagranicy odbędzie się 29 listopada w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu. Więcej w BIP-ie (www.bip.powiat-przasnysz.pl) tutejszego Urzędu.

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,
Promocji i Rynku Pracy

Poniżej przedstawiamy aktualną mapę Przasnyskiej Strefy Gospodarczej wraz z legendą oraz dokumentację fotograficzna z postępu robót:

Data: 2019-06-25
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma