06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

LIDER WŚRÓD LIDERÓW – TYTUŁ „SUPER POWIAT” DLA POWIATU PRZASNYSKIEGO!

Opublikowane przez LIDER WŚRÓD LIDERÓW – TYTUŁ „SUPER POWIAT” DLA POWIATU PRZASNYSKIEGO!

II miejsce w punktacji ogólnej i tytuł Super Powiat za wieloletnie liderowanie rankingom ogólnopolskim otrzymał Powiat Przasnyski (w 2016 r. – I miejsce w Polsce) na XXII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich.

W roku 2017 starostowie z całej Polski wyróżnili trzy powiaty tytułem Super Powiat, tj.:

Powiat Przasnyski – starosta Zenon Szczepankowski
Powiat Kielecki – starosta Michał Godowski
Powiat Piotrkowski – starosta Stanisław Cubała

Starostwo w Przasnyszu – przykład dla całej Polski

W tym roku Zgromadzenie Ogólne ZPP odbyło się w dniach 11-12 maja w Kołobrzegu. Powiat Przasnyski został przedstawiony jako przykład powiatu, który działa wielokierunkowo i bardzo skutecznie. Przykład naszego powiatu jest naocznym zaprzeczeniem wszystkich utyskiwań, które kierowane są do szczebla powiatowego w Polsce. Jeśli ktoś ma pomysł aby zlikwidować powiaty, to najpierw powinien odwiedzić Starostwo Powiatowe w Przasnyszu mówił, wręczający puchary i statuetki, Ludwik Węgrzyn – prezes ZPP.

Lider pozyskiwania środków unijnych i największy inwestor w kraju

W powiecie przasnyskim został wybudowany nowy piękny szpital, a w budynku starego szpitala powstała znakomita szkoła medyczna. Powiat powołał też szkołę muzyczną w Przasnyszu. Samorząd wybudował sale sportowe, boiska budynki oświatowe i inne obiekty użyteczności publicznej. Powiat wybudował lub przebudował 440 km dróg, zbudował dwie strefy gospodarcze w Przasnyszu i w Chorzelach. Powiat Przasnyski od kilkunastu lat jest największym beneficjentem środków unijnych per capita w Polsce i największym inwestorem wśród powiatów.

18 lat, 450 mln zł na inwestycje, brak podatków i brak zadłużenia

Pomimo ogromnego zakresu inwestycji i symbolicznych zaledwie dochodów podatkowych Powiat Przasnyski, po 18 latach istnienia, ma dodatni bilans finansowy, tzn. środki własne na rachunku bankowym Powiatu są większe niż suma kredytów zaciąganych na prefinansowanie inwestycji unijnych.

Stabilna sytuacja kadrowa kluczem do sukcesu

Wszystkie jednostki powiatowe, łącznie ze szpitalem, też nie mają długów. Jest to sytuacja wyjątkowa w obecnej rzeczywistości powiatowej. Genezy tak dobrej pozycji powiatu upatruje się w stabilnej sytuacji kadrowej, która pomimo demokratycznych zmian nie powoduje zwolnień politycznych.

Brak dyskryminacji politycznej i współpraca na rzecz mieszkańców

Pełniący od 1998 r. funkcję starosty powiatu Zenon Szczepankowski (PSL), współpracował z radnymi z różnych opcji (AWS, SLD, Samoobrona, PiS, PO, PPP, bezpartyjni). Pomimo zmian w koalicji rządzącej powiatem, nikt nie był dyskryminowany z powodów politycznych. Każdy, kto chciał dobrze pracować na rzecz lokalnej społeczności był szanowany i odpowiednio motywowany. Dlatego w naszym powiecie powstała najlepsza drużyna samorządowa w Polsce i ona jest motorem rozwoju na historyczną skalę. Kierowanie tak ambitnym zespołem nie jest łatwe, ale tutaj dobrze się sprawdza faktyczny autorytet starosty i jego znajomość merytorycznych zagadnień.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora