06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

Opublikowane przez NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. OBCHODY W PRZASNYSZU I OKOLICZNOŚCIOWY FELIETON STAROSTY PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO DLA MEDIA PRZASNYSZ. „ABY ZWYCIĘSTWO W DŁUGOTRWAŁY SUKCES OBRÓCIĆ…”

Rozpoczęliśmy w Przasnyszu przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Radujemy się, że po 123 latach zaborów, Polska odrodziła się dzięki mądrym elitom i ufającym im Polakom, dzięki pokładom prawdziwego patriotyzmu, który nie wygasł, lecz umocnił się pod wpływem dobrego przykładu, wspólnoty języka, religii i pamięci historycznej.

Mieliśmy szczęście, że w tak ważnym okresie dla Polski, jakim był rok 1918 nasz kraj mógł liczyć na takie osobistości jak kard. Aleksander Kakowski, bp Adam Sapieha, Józef Piłsudski, Wincenty Witos; takich dowódców jak gen. Tadeusz Rozwadowski, gen. Józef Haller, gen. Władysław Sikorski, gen. Włodzimierz Zagórski, gen. Leonard Skierski, gen. Franciszek Latinik, gen. Edward Śmigły-Rydz, gen. Kazimierz Sosnkowski, płk Kazimierz Rumsza.

Zwycięstwo nad bolszewikami podczas Bitwy Warszawskiej i zapewnienie pokojowego rozwoju nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy, ugruntowało światowy szacunek dla naszego kraju i niekwestionowaną już autonomię. Polska znowu postrzegana była jako pełnoprawny kraj na mapie kontynentu.

Dlaczego zatem w roku 1939 nie zdołaliśmy się obronić? Dlaczego byliśmy postrzegani tak słabo, że znowu inni odważyli się na nas napaść?

Odpowiedź: Genezą naszej katastrofalnej porażki we wrześniu 1939 r. było wielkie zwycięstwo w sierpniu roku 1920. To bardzo przewrotna, ale uzasadniona teza.

Siła polskiego państwa została skruszona od wewnątrz, przez wewnętrzną walkę elit. Część z nich, pomimo wielkiego uznania i podziwu ze strony społeczeństwa, nie mogła znieść, że inni współtowarzysze broni też cieszą się uznaniem i szacunkiem współobywateli. I chociaż w niczym to nie umniejszało sławie jednych, ani drugich, to z zazdrości o rząd dusz, ci pierwsi zaczęli wsadzać do więzienia drugich.

Ale prawdziwe elity nie rodzą się na kamieniu. Kiedy przyszedł 1 września 1939 roku, elit którym odebrano zdrowie, a nawet życie w więzieniach, zabrakło. Polska znowu upadła.

Warto tę historię przypominać, bo jest coś charakterystycznego w naszym postępowaniu.
W 1989 r. zmienił się ustrój w Polsce. Stało się to za sprawą bezkrwawej rewolucji, co nadaje zwycięstwu sił postępowych szczególną wielkość.

Podziwiał nas cały świat, i cały świat uczył się od nas postaw patriotycznych i mądrych wyborów.

Polacy z niekłamanym szacunkiem odnosili się zarówno do gen. Wojciecha Jaruzelskiego, prymasa Józefa Glempa, jak też do Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka, Leszka Balcerowicza, Andrzeja Gwiazdy, braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Krzysztofa Wyszkowskiego, Zbigniewa i Zofii Romaszewskich, Bogdana Borusewicza, Jacka Kuronia i wielu innych.

Naród widział w nich mądrych bohaterów, którzy z odwagą, ale i z umiarem i roztropnością podjęli się wielkich przemian, które Polskę wprowadziły do grona najbardziej cywilizowanych państw świata.

Jednak, kiedy zwycięstwo stało się już oczywiste, część z tych bohaterów zaczęła zazdrościć dobrego imienia swoim kolegom i towarzyszom wspólnej walki. Rozpoczęła się walka, która osłabia Polskę. Cześć i chwała należała się im wszystkim. Podział chwały nikomu nie umniejsza własnych zasług, a sukces drużynowy, jest zawsze cenniejszy niż sukces indywidualny.

Walka o chwałę i pomniki indywidualne wybuchła jednak z całą mocą, niszcząc siłę państwa polskiego i narażając go znowu na unicestwienie.

Wiktoria warszawska, podobnie jak wiktoria Solidarności uwolniła w niektórych umysłach bąble próżności, które spowodowały bezwzględną walkę, dotąd współpracujących elit o to, kto był ojcem zwycięstwa.

Polska, to duży kraj i ma swoją bezwładność. Zawrócenie jej z drogi rozwoju i demokracji nie jest łatwe. Jeśli jednak to nastąpi, równie trudno będzie powrócić do kursu demokratycznego.

Tymczasem zdrowa demokracja jest warunkiem dobrego życia obywateli. W krajach, gdzie wypaczono demokrację lub ją całkowicie porzucono ludziom żyje się gorzej. Elity szybko odrywają się od społeczeństwa i zaczynają go traktować jak służbę, której prawie nic się nie należy. Porównanie krajów, gdzie panuje demokracja z krajami, gdzie tej demokracji brak zawsze wypada na korzyść tych pierwszych.

Dbałość o zdrową demokrację dlatego jest tak ważna.

Zenon Szczepankowski
Starosta Przasnyski