06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

NOWY SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA PRZED ZAGROŻENIAMI W POWIECIE PRZASNYSKIM

Opublikowane przez NOWY SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA PRZED ZAGROŻENIAMI W POWIECIE PRZASNYSKIM

26 czerwca 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przasnyszu Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski i Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego Jolanta Kaczorek podpisali finalną umowę z Prezesem Zarządu firmy SANBIT na mocy której w powiecie przasnyskim zostanie wybudowany system wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi złożony z zestawu syren alarmowych wraz z wyposażeniem.
logotyp EFRR

Projekt realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Powiatem Przasnyskim (Liderem Projektu) oraz wszystkimi 7 gminami leżącymi na terenie powiatu (Gmina Miasta Przasnysz, Gmina Chorzele, Gmina Czernice Borowe, Gmina Jednorożec, Gmina Krasne, Gmina Krzynowłoga Mała, Gmina Przasnysz) na podstawie zawartej odrębnej umowy partnerskiej.

System tworzyć będą: Centrala Alarmowa zainstalowana w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu, Pulpity Sterujące (łącznie 7) w siedzibach każdego z partnerów biorących udział w projekcie oraz Punkty Alarmowe (łącznie 42) rozmieszczone na całym terenie powiatu w obiektach wyznaczonych przez Partnerów.

„Budowa systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi złożonego z zestawu syren alarmowych wraz z wyposażeniem” realizowana jest w ramach Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Działanie 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu – typ projektu – Systemy wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi.

System zostanie zintegrowany z Systemem Alarmowania i Ostrzegania Ludności Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (SAOL MUW). Zapewni natychmiastowe przekazanie sygnału o zagrożeniu lub o zaistniałej sytuacji kryzysowej, katastrofie naturalnej, awarii technicznej, ataku terrorystycznym, wystąpieniu zagrożeń czasu wojny. W Systemie możliwe będzie selektywne włączanie Punktów Alarmowania z różnych poziomów administrowania (województwo/powiat/gmina) oraz generowanie sygnałów alarmowych i  komunikatów ostrzegawczych określonych Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013r. poz. 96).

Projekt znacząco wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu przasnyskiego. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na 10 listopada 2017 roku.

Wartość ogółem projektu wynosi 988 924,99 zł z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 696 944,13 zł.

Data: 2017-07-22
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca