06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

OBCHODY 90-TEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Opublikowane przez OBCHODY 90-TEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Dziewięćdziesiąta rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą suwerennego bytu na arenie międzynarodowej i związane z nią obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w całym kraju wyjątkowo uroczyście. Zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnie, Polacy oddawali cześć bohaterom walk o wolność i niepodległość ojczyzny oraz uczestniczyli w okazjonalnych imprezach, koncertach, czy też wystawach. Specjalny charakter miały także obchody rocznicowe w powiecie przasnyskim - 11 listopada odsłonięto w Przasnyszu rocznicowy pomnik autorstwa Edmunda Majkowskiego.

Znaczenie odzyskania niepodległości przez naród polski po okresie 123 lat wyniszczających zaborów, podkreślił w specjalnym liście skierowanym do władz samorządowych oraz mieszkańców powiatu przasnyskiego - Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

Swoją radością z okazji jakże ważnej dla Polaków rocznicy, podzielił się także Pan Marek Opioła - Poseł na Sejm RP.

Tegoroczna celebra, mimo iż coraz bardziej powszechna i atrakcyjna także dla młodszego pokolenia, nieodmiennie skłoniła do refleksji na temat naszego patriotyzmu. Czy przejawia się on tylko w czasie wielkich zrywów i tragedii narodowych? Czy rozumiemy go tylko jako gotowość do walki w obronie ojczyzny czy też także jako przestrzeganie w codziennym życiu zasad uczciwości, solidarności czy też elementarnego szacunku dla drugiego człowieka?

Zygumnt Krasiński, poeta i nasz krajan, pisał w najczarniejszej dobie zaborów:
"Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie,
Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie,
Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie!"
Te drugie marzenie spełniło się niestety już po jego śmierci - sprawiedliwości dziejowej stało się zadość, ale czy sama Polska jest wystarczająco sprawiedliwa...

Data: 2019-06-25
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma