06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

POWIATOWA SZKOŁA MUZYCZNA Z NOWYM INSTRUMENTEM

Opublikowane przez POWIATOWA SZKOŁA MUZYCZNA Z NOWYM INSTRUMENTEM

No i jesteśmy bogatsi Jesteśmy bogatsi o czteromanuałowy instrument. Elektroniczny. Wiemy… Zdania są podzielone… Na nasze szkolne potrzeby – jest to rozwiązanie idealne, wręcz wymarzone. W małych pomieszczeniach lekcyjnych nie sposób sobie wyobrazić żywego instrumentu dającego tak wiele możliwości młodym adeptom nauki gry na organach. Doskonale wiemy, że jest to instrument elektroniczny i to „żywe” instrumenty są naszym głównym celem nauki. Ale przy tak zaawansowanej technologii chyba wszyscy zapomnieliśmy się bodaj nawet nie na jedną chwilę, ale i na cztery… plus klawiatura pedałowa

W prezentacji wirtualnych organów brał udział Pan Ziemowit Brodzikowski – jeden z konstruktorów i wykonawców instrumentów firmy Magnus, a także jak się okazało – doskonały muzyk organista(!). Byli także zaproszeni goście – uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie, a także nasi uczniowie oraz nauczyciele.

Instrument, o który jesteśmy bogatsi, to w zasadzie wiele instrumentów zamkniętych w jednym: stół gry stanowi jak w każdych organach – narzędzie sterujące, ale dzięki zaawansowanej technologii uczniowie mogą grać na wybranym instrumencie realnie istniejącym w danym miejscu świata, pod warunkiem zainstalowania jego sampli (jeśli tylko takie istnieją) na dysku komputera, z którym zintegrowany jest stół gry.
(Trzeba wiedzieć, że w przypadku organów nie ma dwóch instrumentów o niemalże identycznej dyspozycji, nawet w przypadku tego samego organnmistrza, czy danej firmy działającej w takim, a nie innym okresie historyczny - nie mówiąc już o drugorzędnych walorach brzmieniowych wynikających z akustyki, która jest zależna od miejsca dla którego specjalnie budowany jest instrument).
To wszystko na dzień dzisiejszy daje nam możliwość gry na trzech rożnych instrumentach o różnych specyfikach i uwarunkowaniach historycznych. Na kolejne zakupy oprogramowania z pewnością wkrótce przyjdzie czas.

Jest to ogromne przeżycie zarówno dla nauczycieli, jak i chyba całej (coraz liczniejszej – bo brać uczniowska obecnie liczy ponad sto dwadzieścia osób) społeczności uczniowskiej.
Z tego miejsca należą się ogromne podziękowania władzom Powiatu Przasnyskiego, który jako organ prowadzący po raz kolejny wyrównuje naszym uczniom szanse – abyśmy mogli niekoniecznie próbować równać się z najlepszymi, ale i sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga.

Dzięki takim działaniom Szkoła I stopnia w Przasnyszu nie jest tylko anonimowym punktem na mapie, ale zarówno dla nas samych, jak i naszych gości staje się kolejnym centrum świata. Naszego wspólnego muzycznego świata.

Data: 2017-11-23
Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa