06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

POWIATOWE OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Opublikowane przez POWIATOWE OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Z okazji 72 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, Starosta Przasnyski Pan Zenon Szczepankowski i Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego Pan Marek Walędziak zaprosili Mieszkańców całego Powiatu na uroczyste jej uroczyste obchody w dniu 1 września 2011 roku. Pierwszą częścią uroczystości była Msza Święta odprawiona przez Proboszcza Parafii pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu Księdza Kanonika Franciszka Różańskiego. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej Jednostki Wojskowej w Przasnyszu oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu pod pomnik pomordowanych w 1942 roku.

Po Hymnie Państwowym przedstawiciele zgromadzonych delegacji złożyli kwiaty pod pomnikiem. Były to delegacje składające się z przedstawicieli: Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Władz Powiatu Przasnyskiego, Władz Miasta Przasnysz, Władz Gminy Przasnysz, przedstawicielka władz samorządu województwa mazowieckiego - radna sejmiku województwa mazowieckiego Pani Wiesława Krawczyk, przedstawiciele Służb Mundurowych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz Nadleśnictwa, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu, Publicznego Gimnazjum w Przasnyszu, Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych w Przasnyszu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, Koła Ziemi Przasnyskiej Związku Piłsudczyków RP, członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Przasnyskiego, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej.

Po złożeniu kwiatów głos zabrał Pan Zenon Szczepankowski – Starosta Przasnyski, który skierował do zebranych niniejsze słowa:

1 września każdego roku spotykamy się w miejscu publicznej egzekucji 5 polskich patriotów, którzy w Przasnyszu prowadzili działalność w ramach Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, kładąc w ofierze swoje życie 17 grudnia 1942 r. Mieszkańcy ziemi przasnyskiej uczcili Ich pamięć tym granitowym pomnikiem odsłoniętym 9 maja 1972 r. W wolnej Polsce chcemy pamiętać o ich poświęceniu i pamiętać Ich nazwiska: Maria Kaczyńska, Zenon Kiembrowski ps. „Konrad”, Marian Arct ps. „Luty”, Władysław Otłowski ps. „Woyna”, Zygmunt Zdanowski ps. „Max”.
Powinniśmy pamiętać te nazwiska wśród wielu, którzy zdali egzamin w czasach najtrudniejszych, egzamin przeznaczony w szczególności dla elit, ale także dla całego społeczeństwa. Oni ten egzamin zdali. Zdało go wielu Polaków, którzy dokonali heroicznych czynów, jak załoga broniąca Westerplatte, którzy świadomie poświęcili własne życie dla ratowania innych, jak ojciec Kolbe idący na męczeńską śmierć głodową dla ratowania współwięźnia, czy Janusz Korczak podążający za swoimi podopiecznymi sierotami do obozu w Treblince, aby być z Nimi w czasie najtrudniejszych kaźni, którzy zaryzykowali życie swoich rodzin i najbliższych jak rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów ratująca Żydów, bezlitośnie zamordowana przez okupanta we wsi Markowa, którzy wytrwale, od mrozów Syberii po piaski Afryki i niebo Anglii walczyli zaciekle „o wolność naszą i waszą”, i Ci którzy w otoczeniu głodu i zimna, w obozach i łagrach, potrafili podzielić się ostatnią kromką chleba i otulić ostatnim łachmanem. Oni i miliony Im podobnych zasługują na naszą pamięć i na światło pokoju.
Tym bardziej, że ich ojczyzna II Rzeczpospolita, ojczyzna wymarzona, wyśniona i okupiona tysiącami ofiar przez 123 lata zaborów, nie była najlepiej zarządzana. Egoizm polityczny, wewnętrzne walki o władzę i wpływy, samozwańczych i próżnych elit, pozostawiły nasz kraj nieprzygotowany na huragan wojny.
Młode polskie pokolenie, które dzisiaj rozpoczyna nowy rok szkolny ma wiele okazji, aby wyciągnąć wnioski zarówno z tych najświetniejszych przykładów postaw Polaków, godnych historycznej pamięci, jak i z tych przykładów, które Polskę doprowadziły na skraj przepaści często używając wzniosłych sloganów, populistycznych haseł niczym fletu szczurołapa. Nie dajcie się nabrać na tanie słowa „kocham Was wszystkich”, czy patrzcie jakim jestem patriotą z waszego podwórka, ani na piątki i szóstki nie podparte wymaganiami i pracą, ani na przekupstwa gadżetami zamiast rzeczywistych osiągnięć i prawdziwych owoców. Takimi metodami biali podbijali amerykański kontynent w zamian za grzebionki, lustereczka i tanie błyskotki. Miejcie odwagę sprzeciwić się stereotypom i miejcie odwagę używać własnego rozumu, a za elity uważajcie ludzi mądrych, uczciwych i pracowitych. Życzę wszystkim mieszkańcom powiatu przasnyskiego wielu powodów do durny z osobistych osiągnięć, jak też z osiągnięć wspólnych. Życzę uczniom i nauczycielom rozpoczynającym dzisiaj rok szkolny nadziei i optymizmu oraz kreatywności w myśleniu i działaniu na miarę wyzwań XXI wieku, abyśmy mogli zbudować Polskę i Europę godną ofiary tych, których tu dzisiaj wspominamy.
W imieniu władz samorządowych powiatu przasnyskiego, miasta Przasnysz, gminy Przasnysz, składam słowa podziękowania za wspólne uczestnictwo i wspólnotę myśli, pocztom sztandarowym, księżom, kombatantom, kompanii honorowej, orkiestrze strażackiej, nauczycielom i uczniom i wszystkim Państwu przybyłym na dzisiejszą uroczystość."

Po przemówienia Starosty Przasnyskiego Pana Zenona Szczepankowskiego wszyscy zebrani wysłuchali Roty, poczty sztandarowe zostały odprowadzone, a kombatanci, goście zaproszeni i pozostali uczestnicy podniosłej uroczystości zaproszeni na okolicznościowe spotkanie do Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Poniżej fotorelacja z imprezy:

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Rynku Pracy