06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

PROMOCJA „KATALOGU MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PRZASNYSKIEJ”

Opublikowane przez PROMOCJA „KATALOGU MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PRZASNYSKIEJ”

W dniu 21 listopada 2014 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja "Katalogu miejsc pamięci narodowej ziemi przasnyskiej". "Katalog" jest wspólną pracą Piotra Kaszubowskiego, Mariusza Mocka i Mariusza Maciaszczyka.

Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner powitała gości zgromadzonych na sali przygotowanej do promocji. Następnie głos zabrali autorzy "Katalogu". Piotr Kaszubowski, Prezes TPZP i współautor pracy zapoznał zgromadzonych gości ze szczegółami powstawania książki.

Mariusz Maciaszczyk i Mariusz Mocek opowiadali jak wyglądała praca w terenie, w jaki sposób odnajdywano zapomniane miejsca, cmentarze z I wojny światowej czy mogiłki z różnych epok. Wśród zgromadzonych na sali było wielu regionalistów, rekonstruktorów i przedstawicieli prasy lokalnej. Po przedstawieniu zawartości "Katalogu", także w formie prezentacji multimedialnej, odbyła się dyskusja na temat przedstawionych zgadnień.

"Katalog" powstawał równolegle z obchodami wielkich rocznic 2014 roku: 100-lecia wybuchu I wojny światowej, 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 25. rocznicy zwycięstwa obozu "Solidarności" w wyborach z 4 czerwca 1989 r.

"Katalog miejsc pamięci narodowej ziemi przasnyskiej" zawiera spis blisko stu miejsc pamięci sfotografowanych i opisanych każde z osobna. Obiekty zamieszczone w "Katalogu" są związane ze wszystkimi konfliktami, jakie miały miejsce na ziemi przasnyskiej na przestrzeni ostatnich 250 lat. Uwzględniono w publikacji takie wydarzenia dziejowe, jak konferencja barska, insurekcja kościuszkowska, wojny napoleońskie, powstanie styczniowe, I wojna światowa, wojna polsko-sowiecka, II wojna światowa działalność antykomunistycznego podziemia zbrojnego po II wojnie światowej, stan wojenny i jego następstwa oraz katastrofa smoleńska.

Zadanie pn. "Spotkanie związane z wydaniem i promocją Katalogu miejsc pamięci narodowej ziemi przasnyskiej" odbyło sie w ramach realizacji projektu "Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014" i było współfinansowane ze środków Powiatu Przasnyskiego.

Autorzy: Piotr Kaszubowski, Mariusz Mocek, Mariusz Maciaszczyk. Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej z Kołem Historycznym GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich. Redakcja: Piotr Kaszubowski Drukarnia: J.J. Maciejewscy. ISBN: 978-83-940757-1-2

Zobacz fotorelację:

Data: 2018-12-12