06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

PROMOWALI POWIAT PRZASNYSKI W NORWEGII

Opublikowane przez PROMOWALI POWIAT PRZASNYSKI W NORWEGII

Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski i Anna Tworkowska, skarbnik powiatu odwiedzili Norwegię promując Powiat Przasnyski i w szczególności Przasnyską Strefę Gospodarczą. Tygodniowa wizyta odbyła się w całości na koszt rządu norweskiego, Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich. Polskie organizacje samorządowe zapewniły dodatkowo polską obsługę ekspercką. Zespół samorządowy składał się z trzech samorządów: Nowego Sącza, Lesznowoli i Powiatu Przasnyskiego. Samorządy te zajęły pierwsze miejsca w Polsce, w swoich kategoriach jako liderzy zarządzania w obszarze infrastruktura techniczna. Rozmowy kończyły się obiecująco. Starosta deklarował możliwość ogłoszenia przetargów, jeszcze w tym roku, na lokalizację inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Sierakowie.

Norwegia to kraj, który utworzył wielki fundusz dla przyszłych pokoleń. Obecnie fundusz ten dysponuje już ogromną kwotą 250 miliardów euro pozyskanych głównie ze sprzedaży ropy naftowej. Fundusz ten jest corocznie powiększany dzięki mądrym inwestycjom na całym świecie. Przasnyska Strefa Gospodarcza może stanowić dobre miejsce do inwestowania i tworzenia miejsc pracy. Średnie płace pracowników w Norwegii są ok. 5-krotnie wyższe niż w Polsce. 3-krotnie wyższe są tam jednak koszty utrzymania. W tej sytuacji Polska może stanowić doskonałą alternatywę do lokowania części zaoszczędzonych przez Norwegów środków.
Szczególne zainteresowanie naszego samorządu koncentrowało się wokół produkcji biopaliw i technologii energetycznych.

Sławomir Czaplicki

Data: 2019-05-23