06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

ROZTRZYGNIĘCIE ETAPU POWIATOWEGO II EDYCJI MAZOWIECKIEGO KONKURSU WIEDZY Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA, HIGIENY PRACY I EKOLOGII DLA ROLNIKÓW I SOŁTYSÓW

Dnia 7 września 2011 r. Placówka Terenowa KRUS w Przasnyszu przeprowadziła działanie prewencyjne – II edycję Mazowiecki Konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny pracy i ekologii dla rolników i sołtysów , który odbył się przy współpracy Starostwa Powiatowego w Przasnyszu. Wymieniony konkurs ma charakter wojewódzki i przebiega w trzech etapach. Celem konkursu jest upowszechnienie wśród rolników wiedzy z zakresu ekologii, ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych, a także zapobieganie wypadkom w gospodarstwach rolnych oraz zmniejszenie skutków degradacji środowiska naturalnego spowodowanego działalnością rolniczą.
 Głównym organizatorem Konkursu jest Oddział Regionalny KRUS w Warszawie. Współorganizatorami i współfundatorami nagród dla laureatów Konkursu były Urzędy Gmin i Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

Do konkursu polegającego na rozwiązaniu 15 pytań przygotowanych w formie testu przez KRUS przystąpili laureaci etapu gminnego. Po sprawdzeniu testów Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli KRUS w Przasnyszu i Starostwa Powiatowego w Przasnyszu wyłoniła laureatów. Pierwsze miejsce zajął Pan Mariusz Kaczyński rolnik zam. Drążdżewo Nowe reprezentujący gm. Jednorożec, II miejsce zdobył Pan Bogdan Stryjewski rolnik z miejscowości Kawieczyno gm. Krzynowłoga Mała, III miejsce zajął Pan Marian Szypulski Sołtys z Oględy gm. Przasnysz, a wyróżnienie Pan Andrzej Enerlich z miejscowości Bogdany Wielkie rolnik z gminy Chorzele. Zwycięzcy z rąk Kierownika PT w Przasnyszu Pana Sławomira Garlińskiego i etatowego członka Zarządu Powiatu Pana Jarosława Tybuchowskiego otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez KRUS i Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Podczas wręczania nagród byli obecni pracownicy Starostwa – Pani Katarzyna Kwiecińska i Pani Anna Walędziak oraz inspektor ds. prewencji w PT KRUS Małgorzata Krawczyk. Laureat I miejsca wymienionego konkursu będzie reprezentował Powiat Przasnyski w etapie wojewódzkim konkursu, który zostanie rozstrzygnięty w dniu 19.09.2011r. w siedzibie PT KRUS w Żyrardowie.

Zdaniem organizatora przeprowadzone działanie prewencyjne przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków w gospodarstwach rolników, a także wpłynie na zmniejszenie skutków degradacji środowiska naturalnego spowodowanego działalnością rolniczą. Konkurs wiedzy i nagrody zmotywują rolników do poszerzenia już zdobytej wiedzy oraz przestrzegania zasad BHP podczas prac rolniczych.

Starszy Inspektor
inż. Małgorzata Krawczyk