06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

STAROSTA NA SPOTKANIU SAMORZĄDOWCÓW U PREZYDENTA

27 maja z okazji Dnia Samorządowca przedstawiciele samorządów spotkali się w Warszawie na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Rządu. W jego trakcie padła bardzo istotna obietnica Prezydenta i Premiera, że kontrowersyjna dla samorządów reguła wydatkowa, którą Sejm zamierzał uchwalić zostanie złagodzona zgodnie z propozycjami strony samorządowej. W pierwotnej regule Rząd proponował udział w obniżeniu deficytu budżetu Państwa, który wynosił 0,4 PKB. Mechanizmem ograniczającym byłby zakaz podwyższania zadłużenia samorządów.

W spotkaniu wziął udział Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski, który wniósł uwagę, że przy tak sformułowanej blokadzie najgorzej zostaną potraktowane samorządy, które nie mają zadłużenia, co jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem.
Ograniczenia powinny dotyczyć tych samorządów, które mają tendencje do przekraczania limitów ustawowych w zadłużeniu, a nie odbywać się kosztem samorządów, które dotychczas prowadziły racjonalną politykę finansową. Wśród samorządów, które straciłyby na takim rozwiązaniu znalazłby się Powiat Przasnyski, który zadłużenia nie posiada.

Sławomir Czaplicki

Data: 2019-06-25