06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

Opublikowane przez STAROSTA Z BURMISTRZEM WSPÓLNIE ŚWIĘTOWALI SUKCES LIDERÓW WYKORZYSTYWANIA ŚRODKÓW UNIJNYCH – FILM + FOTORELACJA

31 stycznia Starosta  Przasnyski Zenon Szczepankowski odebrał w Warszawie 3 statuetki Lidera wśród powiatów w wykorzystywaniu środków unijnych na Mazowszu we wszystkich ocenianych kategoriach: AKTYWNOŚĆ, LIDER RPO WM i SKUTECZNOŚĆ. Także Burmistrz Miasta Przasnysz Waldemar Trochimiuk odebrał statuetkę w kategorii Lidera RPO WM na Mazowszu wśród gmin miejskich.

Podczas uroczystej Gali zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zgarnęło tym samym pierwsze miejsca we wszystkich ocenianych przez władze wojewódzkie kategoriach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego za lata 2007-2013 w rankingu powiatów. Sukces w rankingu gmin miejskich odniósł także Urząd Miasta w Przasnyszu, który wygrał w kategorii Lidera RPO WM.

KATEGORIA AKTYWNOŚĆ
liczba wniosków pozytywnie zweryfikowanych pod względem formalnym

Starostwo Powiatowe i jego jednostki organizacyjne bardzo aktywnie stara się o środki unijne, przygotowuje bardzo dobrze oceniane wnioski, które pozytywnie przechodziły ocenę formalną, czego odzwierciedleniem jest 1 miejsce Powiatu w kategorii AKTYWNOŚĆ.

1 miejsce – powiat przasnyski – 18 wniosków
2 miejsce – powiat otwocki/radomski – 17 wniosków
3 miejsce – powiat wyszkowski – 16 wniosków

KATEGORIA LIDER RPO WM
liczba projektów zatwierdzonych do dofinansowania

Poza oceną formalną projekty Powiatu Przasnyskiego i Miasta Przasnysz podlegały ocenie merytorycznej, a ostatecznie o dofinansowaniu decydował Zarząd Województwa Mazowieckiego. Tu wygrał zarówno Powiat Przasnyski, jak i Miasto Przasnysz.

1 miejsce – powiat przasnyski – 10 projektów na kwotę 98,4 mln. zł.
2 miejsce – powiat płoński – 9 projektów na kwotę 51,3 mln. zł.
3 miejsce – powiat miński – 6 projektów na kwotę 15,8 mln. zł./radomski – 6 projektów na kwotę 19 mln. zł.

1 miejsce – Miasto Przasnysz – 8 projektów na kwotę 34.4 mln. zł.
2 miejsce  - Legionowo – 6 projektów na kwotę 60, 2 mln. zł./Ząbki – 6 projektów na kwotę 77,1 mln.zł.
3 miejsce  - Węgrów – 5 projektów na kwotę 43,4 mln. zł.

KATEGORIA SKUTECZNOŚĆ
łączne dofinansowanie zatwierdzonych projektów w przeliczeniu na 1 mieszkańca

Najbardziej miarodajną oceną efektywności podejmowanych przez samorządy działań jest przeliczenie zdobytych środków unijnych w stosunku do liczby mieszkańców. Również w tej statystyce zwycięzcą okazał się Powiat Przasnyski.

1 miejsce – powiat przasnyski – 1.584 zł.
2 miejsce – powiat białobrzeski – ok. 627 zł.
3 miejsce – powiat przysuski – ok. 471 zł.

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik Referatu
Rozwoju Gospodarczego,  Promocji i Rynku Pracy

Zobacz fragment gali wręczenia nagród liderów RPO WM 2007-2013:

Zobacz fotorelację z imprezy:

Największym projektem realizowanym przez powiat przasnyski jest projekt pn. "Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej".

Projekt polega na kompleksowym uzbrojeniu terenów Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w infrastrukturę komunalną, drogową, energetyczną i teleinformatyczną, w tym w szczególności na:
- budowie drogi wewnętrznej i dojazdowej wraz z infrastrukturą uzupełniającą: chodnikami, ścieżką rowerową i zatokami autobusowymi,
- budowie sieci wodociągowej,
- budowie zewnętrznej sieci kanalizacji sanitarnej,
- budowie sieci kanalizacji deszczowej,
- zasileniu w energię terenu strefy gospodarczej,
- wykonaniu światłowodu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Aktualna wartość Projektu: 33.815.004,00 PLN.

Poziom dofinansowania z EFRR: 28.734.250,00 PLN (85% wartości kosztów kwalifikowanych).

Stan rzeczowej realizacji Projektu:
Obecnie trwają pracę budowlane na obszarze Strefy. Zakończenie inwestycji jest planowane na czerwiec 2012 roku.

Data: 2019-03-21
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira