06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA – RELACJA

Opublikowane przez UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA – RELACJA

Z okazji Święta 3 Maja, Starosta Przasnyski Pan Zenon Szczepankowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego Pan Marek Walędziak zaprosili Mieszkańców całego Powiatu na uroczyste jego obchody, które odbyły się w Przasnyszu - stolicy powiatu przasnyskiego. Uroczystość zainaugurowała Msza Święta odprawiona przez Proboszcza Parafii pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu - Księdza Kanonika Franciszka Różańskiego. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej Jednostki Wojskowej w Przasnyszu oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu pod pomnik pomordowanych w 1942 roku.

Po Hymnie Państwowym przedstawiciele zgromadzonych delegacji złożyli kwiaty pod pomnikiem. Ofiary hitlerowskich zbrodni uhonorowali przdstawiciele: Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Władz Powiatu Przasnyskiego, Władz Miasta Przasnysz, Władz Gminy Przasnysz, przedstawicielka władz samorządu województwa mazowieckiego - radna sejmiku województwa mazowieckiego Pani Wiesława Krawczyk, przedstawiciele Służb Mundurowych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz Nadleśnictwa, przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych w Przasnyszu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Przasnyskiego, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej oraz Forum Samorządowego XXI.

Po złożeniu kwiatów głos zabrał Pan Zenon Szczepankowski – Starosta Przasnyski, który skierował do zebranych niniejsze słowa:

Rocznica Konstytucji 3 Maja obchodzona w 2012 roku musi mieć swoją szczególną wymowę. Obchodzimy ją nie dla przeszłości, która jest martwa i nie da się naprawić. Obchodzimy ją dla przyszłości. Obchodzimy ją jak Wielkanoc, jak jedno z tych wiekopomnych przebudzeń narodu, który spostrzegł, że czas zadbać o ten norwidowski „Zbiorowy Obowiązek”.  Spostrzegł zagrożenie nie tylko to z zewnątrz, ale także zagrożenie pochodzące z wnętrza własnych poczynań, gdzie umiłowanie wolności przerodziło się w nadużycie wolności, a jedność narodu została rozbita przez egoizm i konformizm oligarchów. Minęło ponad dwa wieki, a nasz papież Jan Paweł II, znowu modlił się tak samo jak święty Ambroży w IV wieku ne: „naucz nas być wolnymi”.
W harmidrze wewnętrznych waśni, egoizmów politycznych i zachwiania stabilnością kraju uzmysławiamy sobie, że rok 1791 może się powtórzyć. Niestety, nie tylko w wymiarze awangardowej na skalę europejską myśli społecznej, myśli polskiego oświecenia, ale także w wymiarze bratobójczej wojny. Wojny Polaków z Polakami, do której zachęcać nas będą wszyscy nasi wrogowie.
A my musimy być mądrzy przed szkodą, musimy wzmacniać nasze państwo przez uczciwą pracę, solidarność międzyludzką, prawdę i wzajemny szacunek. W kraju pokrytym strzechami nie można bawić się zapałkami.
Nasz kraj potrzebuje pokoju, który pozwoli nam się rozwijać i stać się równoprawnym partnerem w Europie.
Jesteśmy w stanie zwyciężać i pokonywać największe trudności. Jesteśmy w stanie być awangardą Europy, zarówno w obszarze gospodarki, innowacji, jak i jakości życia. Jesteśmy w stanie nadrobić zapóźnienia i stać się pozytywnym przykładem.
Powiat przasnyski jest tego najbliższym dowodem. Jeszcze kilkanaście lat temu nawet nam się nie śniło, że możemy być liderem ogólnopolskich rankingów inwestycyjnych, finansowych, społecznych, że zbudujemy jeden z najlepszych szpitali na Mazowszu, że będziemy mieli piękne szkoły, sale gimnastyczne, boiska, domy pomocy, obiekty użyteczności publicznej, drogi.
Aby te plany mogły być zrealizowane wielu ludzi musiało w to najpierw uwierzyć, a później konsekwentnie i solidnie realizować. Dobrze, że ci co wątpili pozostali w mniejszości.
Bo pierwszym wrogiem zwycięstwa jest zwątpienie. Wówczas 221 lat temu to zwątpienie udzieliło się nawet królowi Polski. Dlatego popadliśmy w 123-letnią niewolę.
Zabrakło wiary, że możemy obronić ten najbardziej nam drogi zakątek świata i urządzić go po swojemu. Dusza narodu przemówiła, lecz ostygła zewnętrzna skorupa nie wczuła się w tchnienie epoki.
Znamienne jest, że niepodległość zawsze traciliśmy wtedy, kiedy przed naszym krajem pojawiała się jakaś szczególna szansa, kiedy widoczne już było światło w tunelu.
Czy tym razem, kiedy Polska zaczęła się rozwijać w ramach nowej rzeczywistości Unii Europejskiej, kiedy modernizację naszego kraju, naszych powiatów i miast widać gołym okiem, uwierzymy w naszą przyszłość i będziemy jej nieustępliwie bronić?
Wierzę, że tak, bo inaczej nasze dzieci, będą musiały, podobnie jak my teraz świętować klęski tak, jak inni świętują zwycięstwa.
Dziękuję wszystkim za przybycie i uczestnictwo. Władzom miasta i gminy Przasnysz, pocztom sztandarowym, kombatantom, przedstawicielom zakładów pracy, szkół, służb mundurowych, kompani honorowej, orkiestrze strażackiej, księdzu proboszczowi i wszystkim państwu, którzy w swoim sercu noszą dbałość o losy naszej ojczyzny i czują dumę z każdego jej sukcesu.

Po przemówienia Starosty Przasnyskiego Pana Zenona Szczepankowskiego wszyscy zebrani wysłuchali Roty, poczty sztandarowe zostały odprowadzone, a kombatanci, goście zaproszeni i pozostali uczestnicy podniosłej uroczystości wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej OSP w Przasnyszu, a następnie zostali zaproszeni na okolicznościowe spotkanie do Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Poniżej fotorelacja z imprezy:

Jarosław Gejda

Data: 2019-06-25