06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, tel./fax 29 752 22 70, pon.- pt. godz.: 8:00-16:00, starostwo@powiat-przasnysz.pl

UWAGA! MOŻLIWE ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA W ROKU 2016

Opublikowane przez UWAGA! MOŻLIWE ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA W ROKU 2016

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu informuje, że w związku z wystąpieniem ryzyka przekroczenia w 2016 roku poziomów dopuszczalnych i docelowych dla niektórych zanieczyszczeń powietrza (tj. pyły zawieszone: PM10 i PM 2.5, benzon/a/piren, dwutlenek azotu (NO2) na obszarze województwa mazowieckiego Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłasza ALERT Poziom 1.

Niekorzystne działania szkodliwych substancji zależą od czasu ekspozycji oraz ich stężeń. Najbardziej wrażliwe grupy ludności to: kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, osoby z astmą, chorobami krążenia, chorobami alergicznymi skóry i oczu, skłonnością do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Wszystkiemu winna tzw. niska emisja, czyli… ludzie, którzy palą w piecach nieodpowiednimi materiałami (jak np. odpady, lakierowane drewno, butelki plastikowe, zużyte pieluchy, opony itp.) oraz w miastach komunikacja samochodowa.

Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców.  Wysoką emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców powiatu celowym jest przestrzeganie poniższych wskazówek;
-    nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
-    ogranicz palenie w kominkach;
-    używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości;
-    zapewnij ogrzewanie domu z sieci miejskiej lub gazowe albo wymień swój stary piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
-    ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
-    korzystaj z roweru lub komunikacji zbiorowej - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
-    nie spalaj odpadów zielonych (gałęzie, liście, trawa) w ogrodzie na terenach zieleni - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku,
-    ogranicz używanie spalinowego sprzętu ogrodniczego,
-    podejmuj działania mające na celu ograniczenie pylenia wtórnego z ulic.

Pobierz szczegółową informację o przekroczeniach - tutaj.

Referat Zarządzania Kryzysowego,
Spraw Obronnych i Społecznych