Zawodowi strażacy, przedstawiciele służb mundurowych i Starosta Powiatu Przasnyskiego

26 marca 2024 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu odbyły się eliminacje powiatowe XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Turniej został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przasnyszu, przy współudziale Powiatu Przasnyskiego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu oraz Nadleśnictwa Przasnysz. Podczas otwarcia konkursu obecny był Pan Paweł Mostowy Starosta Przasnyski, który objął patronat honorowy nad przebiegiem eliminacji.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  "Młodzież Zapobiega Pożarom" ma na celu na popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ochrony ludności, ekologii i ratownictwa. W szczególności służy popularyzowaniu znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

W eliminacjach powiatowych wzięło udział 26 osób. Byli to  finaliści eliminacji gminnych i środowiskowych z następujących gmin: Chorzele, Jednorożec,  Krzynowłoga Mała oraz Krasne. Eliminacje przeprowadzono wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w trzech grupach wiekowych a mianowicie:
• grupa I – uczniowie klas I-IV szkół podstawowych,
• grupa II – uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII
• grupa III – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Eliminacje powiatowe przeprowadzali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Przewodniczącym Komisji Konkursowej był kpt. mgr inż. poż. Tomasz Krawczyk, a składzie jury znaleźli się także Pani Ewa Bartoszewska - specjalista w Nadleśnictwie Przasnysz, Włodzimierz Stolarczyk Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Przasnyszu oraz kpt. inż. poż. Karol Jonczyński.

W pierwszym etapie eliminacji młodzież odpowiadała na pytania testowe o zróżnicowanym stopniu trudności dla poszczególnych grup wiekowych. Kolejnym etapem był egzamin ustny dla wyłonionych finalistów turnieju. Z każdej grupy wiekowej wyłoniono 3 zwycięzców.

Dzięki pomocy sponsorów: samorządu Powiatu Przasnyskiego, Nadleśnictwa Przasnysz oraz Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu konkurs był obfity w nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, upominki i dyplomy z rąk Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu st. bryg. Jarosława Andruszkiewicza, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przasnyszu dh. Bogdana Rzepczyńskiego, przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Przasnyszu Pani Magdaleny Kowalewskiej oraz Pani Ewy Bartoszewskiej z Nadleśnictwa Przasnysz. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Bogdan Rzepczyński w imieniu organizatorów podziękował uczniom i ich opiekunom, a także sponsorom, którzy wsparli ideę konkursu.

Wyniki powiatowych eliminacji przedstawiają się następująco:

I grupa wiekowa – uczniowie klas I-IV szkół podstawowych:
1. Patrycja Podgórska  –  Publiczna Szkoła Podstawowa w Zielonej gm. Krasne
2. Antonina Czaplicka –   Szkoła Podstawowa w Krzynowłodze Małej.
3. Mateusz Bieńkowski –  Szkoła Podstawowa  w Romanach Seborach gm. Krzynowłoga Mała.

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII
1. Oliwia Maria Kucińska  – Publiczna Szkoła Podstawowa w Duczyminie    gm. Chorzele
2. Piotr Markowski – Zespół Placówek Oświatowych w Jednorożcu
3. Mateusz Morawski – Szkoła Podstawowa w Ulatowie Adamach gm. Krzynowłoga Mała.

III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadpodstawowych:
1. Tobiasz Kacprzyk – Zespół Szkół Powiatowych w Chorzelach
2. Gabriel Wilga - Zespół Placówek Oświatowych w Jednorożcu Szkoła Branżowa I Stopnia.
3. Daria Burnos – Zespół Szkół Powiatowych w Chorzelach.

Eliminacje Wojewódzkie XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zostaną przeprowadzone  w dniu 27 kwietnia 2024r. w Gminie Wyszogród w pow. płockim.

Do w/w eliminacji wojewódzkich zakwalifikowali się zwycięzcy wyłonieni podczas eliminacji powiatowych z:
I grupy wiekowej  - Patrycja Podgórska  – Publiczna Szkoła Podstawowa    w Zielonej gm. Krasne
II grupy wiekowej – Oliwia Maria Kucińska  – Szkoła Podstawowa w  Duczyminie gm. Chorzele
III grupa wiekowa – Tobiasz Kacprzyk – Zespół Szkół Powiatowych w Chorzelach

Serdecznie gratulujemy!