Starosta Paweł Mostowy, Wicestarosta Renata Kosman, dwie przedstawicielki KGW Sołectwa w Lipie

Starosta Paweł Mostowy wraz z Wicestarostą Renatą Kosman odpowiedzieli na zaproszenie społeczności gminy Jednorożec, przybywając 26 marca 2024 r. do Lipy, gdzie nastąpiło podpisanie umów na realizację Zadań Publicznych Powiatu Przasnyskiego z czterema podmiotami. Dzięki powiatowym funduszom i staraniom lokalnych organizacji w 2024 r. odbędzie się szereg atrakcyjnych inicjatyw służących rozrywce dzieci i dorosłych oraz integracji mieszkańców.

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Lipa zaprosi mieszkańców w "Podróż dookoła stołu"

Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Sołectwa Lipa zaprasza na spotkanie kulinarne – „Podróż dookoła stołu", będące okazją do wspólnego gotowania, kosztowania i przebywania przy jednym stole. Daje to poczucie jedności, stwarza okazję do rozmów i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Tegoroczne spotkanie kulinarne zabierze nas na południe Polski. W ramach wspólnego gotowania zostanie przygotowana popularna w górach zupa – kwaśnica. Wspólna biesiada, słuchanie góralskiej muzyki, gry i zabawy zaadresowane będą szerokiej grupy społecznej: dzieci, młodzieży, dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Lipa swoją działalność prowadzi od wielu lat, zajmując się m.in. rozwijaniem przedsiębiorczości kobiet, organizowaniem wystaw oraz pokazów z zakresu rękodzieła ludowego i zanikającego rzemiosła, jak również działaniem na rzecz ochrony zdrowia. Na przestrzeni lat Gospodynie z Sołectwa Lipa zorganizowały wiele zadań na rzecz lokalnej społeczności z zakresu promowania kultury, sztuki oraz patriotycznych wartości, m.in. „Sztuka ludowa wczoraj i dziś", „Kurpiowski Garnek", „Jesienne spotkania z piosenką patriotyczną".

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipie zorganizuje inicjatywę „Strażacy dzieciom"

Druhowie z OSP w Lipie planują zorganizować spotkanie dla dzieci i młodzieży, podczas którego przekażą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz zachęcą do wstępowania w szeregi ochotniczej straży. Dla najmłodszej grupy dzieci zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny, natomiast młodzież zmierzy się w konkursie wiedzy o straży. Dla zebranych, oprócz konkursów i pogadanki, strażacy z OSP w Lipie przygotują również posiłek. Inicjatywa jest adresowana do mieszkańców Lipy, okolicznych miejscowości i całego powiatu przasnyskiego oraz ma na celu integrację i przywracanie aktywnego życia społecznego.

OSP w Lipie ma bogate doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń. Na przestrzeni dekad swojej działalności, Druhowie przeprowadzili liczne instruktaże dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy, charakterystyki akcji ratowniczych oraz pożarniczo-gaśniczych.

Stowarzyszenie Odlotowe Czarownice po raz kolejny zaprezentuje festyn „Obórkowy zawrót głowy"

Odlotowe Czarownice po raz drugi zorganizują letni festyn, który odbędzie się na placu przy świetlicy wiejskiej w Obórkach. Mieszkańcy Obórek i okolicznych miejscowości mają utrudniony dostęp do kultury i niewiele możliwości do integracji i zabawy. Naprzeciw tym problemom wychodzi Stowarzyszenie, które w urokliwej okolicy otoczonej lasami pięknej wsi Obórki będzie łączyć i zabawiać lokalną społeczność. „Obórkowy zawrót głowy" ma nadzieję powtórzyć ubiegłoroczny sukces: Na dzieci będą oczekiwać dmuchane atrakcje dla rozładowania energii, gry i zabawy przeprowadzone we własnym zakresie przez Odlotowe Czarownice. Dla dorosłych zostanie przygotowana biesiada – grill, wspólny stół i śpiew, które wzmocnią relacje i będą wspominane w długie zimowe wieczory.

Stowarzyszenie Odlotowe Czarownice to młoda, choć aktywnie działająca organizacja. Występują przeciw patologii i wykluczeniu społecznemu. Promują zdrowy tryb życia, profilaktykę i ochronę zdrowia, jednocześnie zachęcając do zabawy i czerpania z życia pełną garścią. Pielęgnują również tradycje: prowadząc przedświąteczne kulinarne warsztaty dla najmłodszych (pieczenie pierników), jak również zabawiają i uatrakcyjniają śluby – przebrane za czarownice stawiają nowożeńcom „bramy". Odlotowe Czarownice za cel stawiają działanie, niesienie radości i pomocy drugiemu człowiekowi.

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipie Lipianki zorganizuje zadanie "Lipa rozkwita pełnią kwiatu. Dla rodzin z gminy i powiatu"

Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipie zorganizują festyn rodzinny we wsi Lipa, który odbędzie się 10 sierpnia. Jest to szczególny dzień z racji na tradycyjnie świętowany odpust, który gromadzi mieszkańców Lipy i okolic, jak również tych, którzy opuścili rodzinne strony w poszukiwaniu pracy. Lipianki za cel stawiają sobie tchnięcie nowego życia i sprawienie, że opustoszała i posmutniała po zamknięciu szkoły wieś, odżyje. Gospodynie zapewniają, że w ich festynie rodzinnym każdy odnajdzie coś dla siebie. Zaplanowano konkurencje sportowe, spotkanie z alpakami, wieczorną biesiadę przy wspólnym stole i taniec pod otwartym niebem.

Chociaż Koło Gospodyń Wiejskich w Lipie Lipianki działa od roku, to na swoim koncie posiada już sporo osiągnięć. Począwszy od artystycznych wystąpień z okazji Dnia Kobiet w jednorożeckiej Bibliotece Gminnej oraz organizacji własnego Dnia Kobiet, przez występy artystyczne na Dniach Jednorożca, organizację meczu piłki nożnej dla małych i dużych, sierpniowego pikniku rodzinnego, po upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości przemarszem pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej. Członkowie KGW w Lipie Lipianki za cel stawiają sobie zaszczepienie w lokalnej społeczności chęci do spotykania się i wspólnego działania na rzecz rozwoju regionu w aspekcie kulturalnym, sportowym i turystycznym.