208 NOWYCH FIRM W POWIECIE PRZASNYSKIM

Opublikowane przez 208 NOWYCH FIRM W POWIECIE PRZASNYSKIM

Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost o 208 liczby przedsiębiorstw funkcjonujących w powiecie przasnyskim.  Jest to doskonałe potwierdzenie kierunku i skuteczności realizowanych przez samorząd powiatu przasnyskiego projektów gospodarczych, w tym także drogowych i przede wszystkim prorozwojowej funkcji Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. Pierwsze przetargi na sprzedaż gruntu w PSG zakończyły się sporym sukcesem. 31 działek w cenie od 14 do 20 zł za m2 wykupiło 17 inwestorów, którzy już lokalizują tu swoje firmy. Obecnie trwają następne przetargi, których rozstrzygnięcie nastąpi 29 maja i jest szansa, że pojawią się kolejni przedsiębiorcy, a być może poważny inwestor zainteresowany kupnem ok. 140 ha i uruchomieniem serwisu, a w dalszej kolejności produkcji małych i lekkich samolotów biznesowo – turystycznych.

Planowany termin zakończenia projektu Przasnyskiej Strefy Gospodarczej  w Sierakowie k/Przasnysza to połowa b.r. Strefa obejmuje powierzchnię 309 ha. W jej skład wchodzi lotnisko biznesowo – turystyczne o pow. 109 ha, specjalna strefa ekonomiczna – podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o pow. 55 ha oraz kilkadziesiąt działek o pow. od 30 arów do 2 ha przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność produkcyjną, usługową, handlową. Samorząd powiatowy uzbroił teren we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną : sieć energetyczną o mocy 14 MW, oświetlenie, sieć telekomunikacyjną, kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi, drogi wewnętrzne i dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe, a obecnie projektowane jest przyłącze gazowe o ciśnieniu średnim podwyższonym. Koszt wykupu i przygotowania gruntów pod działalność gospodarczą poniesiony przez powiat przasnyski wyniósł dotychczas 60 mln zł. Ok. 85 % kwoty pokryto ze środków Unii Europejskiej.

Jak widać realizowane przez powiat przasnyski projekty gospodarcze są katalizatorem rozwoju, który zaczyna się napędzać w coraz większym tempie, niosąc gospodarcze ożywienie i nowe miejsca pracy.

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,