Nie oślepiaj, oświetlaj

Szanowni Państwo, w ramach akcji objętej patronatem Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego, zachęcamy do bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach. Z przeglądu świateł można skorzystać do 22 grudnia w Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu przy ul. Gdańskiej 1.

Szkolna Stacja Kontroli Pojazdów  pod patronatem Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego prowadzi kampanię na rzecz poprawienia bezpieczeństwa na drogach publicznych.  Do 22 grudnia br. kierowcy z Powiatu Przasnyskiego w Szkolnej Stacji Kontroli Pojazdów mieszczącej się przy ulicy Gdańskiej nr 1 w Przasnyszu mogą bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoim pojeździe.

Pan Zenon From, diagnosta samochodowy z największym doświadczeniem w branży diagnostycznej na terenie powiatu przasnyskiego, który  na co dzień dokonuje przeglądy samochodów w stacji diagnostycznej przy ulicy Gdańskiej uważa, że „w okresie jesienno-zimowym, gdy zapada szybko zmrok nasila się ryzyko wypadku drogowego z udziałem pieszych. Lwią część tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł na jezdni pieszego, lub nie doprowadził do oślepienia innego kierowcy”.

Badania Instytutu Transportu Samochodowego potwierdzają jego spostrzeżenia. Instytut wskazuje, że tylko ok. 30 procent pojazdów – spośród wszystkich poruszających się po drogach – ma dobrze lub akceptowalnie ustawione światła. Inne badanie ITS-u wskazuje, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że światła ich pojazdów świecą źle lub za słabo, uniemożliwiając prawidłową obserwację sytuacji na drodze.

Dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu Paweł Szczepkowski wskazał, że „tak jak w zeszłym roku, taki i w tym organizujemy kampanię, która ma na celu uświadomienie kierowcom, że  stan techniczny oświetlenia jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa na drogach”. Zachęca kierowców do sprawdzenia nieodpłatnie oświetlenia swojego pojazdu w celu zadbania o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale i innych użytkowników dróg.