Zdjęcie przedstawia drewnianą konstrukcję oraz nie wypełnioną jeszcze nieckę basenu otwartego w Przasnyszu

Samorząd Powiatu Przasnyskiego dotrzymał obietnicy: na terenie Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu nastąpiło zakończenie zasadniczej części prac, obejmujących budowę zespołu odkrytych basenów wraz z infrastrukturą rekreacyjną i socjalną. Obiekt czekają jeszcze drobne roboty wykończeniowe i urządzenie zieleni. Początek 2023 roku będzie czasem przygotowań do oddania basenów do dyspozycji mieszkańców, co nastąpi wraz z nadejściem upalnych dni.

Dzięki inicjatywie Starosty Krzysztofa Bieńkowskiego oraz poparciu radnych, po kilkudziesięciu latach oczekiwania, w powiecie przasnyskim powstało sezonowe kąpielisko i nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, którego mogą pozazdrościć nam sąsiedzi. Mieszkańcy już za kilka miesięcy będą mogli na miejscu korzystać z atrakcji wodnych, zyskają możliwość wypoczynku, rekreacji i ochłody, a dzieci nauczą się pływać bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków.

Zakończone zadanie obejmowało budowę trzech niecek basenowych o różnych głębokościach, pomostów, pryszniców zewnętrznych, budynku socjalnego oraz technicznego, zjeżdżalni wraz z hamownią, infrastruktury technicznej, elementów małej architektury i układu komunikacyjnego. Pomosty zostały wsparte na przestrzennej drewnianej konstrukcji, a dostęp do nich zapewniły zewnętrzne schody terenowe i pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja obejmowała także budowę wodnego placu zabaw, brodzików do dezynfekcji nóg, wiaty przeciwsłonecznej, chodników, ścieżek oraz ogrodzenia.

Początek 2023 roku będzie czasem zakończenia prac uzupełniających, polegających na uporządkowaniu obiektu oraz urządzeniu terenów zielonych. Wiosną nastąpią roboty związane z uruchomieniem basenów oraz uzyskaniem od Sanepidu oceny przydatności wody do kąpieli i rekreacji. Baseny zostaną uruchomione i napełnione wodą jeszcze przed rozpoczęciem przyszłorocznego sezonu letniego, aby mieszkańcy mogli się nimi cieszyć wraz z nastaniem upałów.

Tym samym w zapomnienie odchodzi czas, kiedy rodziny z terenu powiatu przasnyskiego nie miały możliwości korzystania z kąpieliska na świeżym powietrzu, a poszukiwanie ochłody w gorące dni wiązało się z koniecznością podróży do okolicznych miast lub na Mazury.

Przypomnijmy, że na budowę obiektu Powiat Przasnyski zdobył potężne dofinansowanie zewnętrzne: 4,7 mln zł pochodziło z rezerwy celowej budżetu państwa, 2,8 mln zł z tarczy antycovidowej oraz 1 mln zł od Miasta Przasnysz. Koszt powstania kompleksu basenów to 9,4 mln złotych, z czego zaledwie 0,87 mln zł pochodziło z budżetu Powiatu Przasnyskiego.

Wykonawcą zespołu basenów wraz z kompleksem socjalno-bytowym był Rembud sp. z o.o. z Przasnysza.

Zadanie jest dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach rezerwy celowej budżetu państwa na podstawie Umowy o udzielenie dotacji nr BRI-I.3141.49.2022 z 14 listopada 2022 r. zawartej z Wojewodą Mazowieckim – Konstantym Radziwiłłem.

Wysokość dofinansowania z budżetu państwa: 4.693.746,00 zł.