Przedstawiciele Powiatu Przasnyskiego składają kwiaty podczas uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym

W środę, 1 marca 2023 r. po raz dwunasty obchodzono w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji na terenie powiatu przasnyskiego w ostatnich dniach odbyły się uroczystości upamiętniające niezłomność lokalnych Bohaterów. Po inauguracji obchodów w Zielonej, które miały miejsce w niedzielę 26 lutego, nadszedł czas na uroczystości w Pawłowie Kościelnym, Bogatem i Gostkowie.

Oprócz obchodów w Zielonej, które zorganizował Powiat Przasnyski we współpracy ze Społecznym Komitetem Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski uczcił państwowe święto również 1 marca, zapalając znicze pod tablicą w kościele św. Macieja w Pawłowie Kościelnym oraz pod Pomnikiem Bohaterów Niepodległości, ufundowanym w hołdzie obrońcom Ojczyzny i wszystkim naszym rodakom poległym i pomordowanym w walce z najeźdźcą w latach 1918 – 1956.

1 marca, w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Krzysztof Bieńkowski wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Renatą Wendą oraz Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Przasnyskiego Małgorzatą Grabowską odpowiedzieli również na zaproszenie Wójt Gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej, która zorganizowała obchody przy współpracy z 2. Ośrodkiem Radioelektronicznym w Przasnyszu.

Wydarzenie rozpoczęło się w Gostkowie pod pomnikiem upamiętniający poległych Żołnierzy Wyklętych ze składu patrolu Edwarda Dobrzyńskiego „Orzyca", którzy zostali otoczeni i zamordowani przez służby bezpieczeństwa w tej miejscowości 74 lata temu - 2 marca 1949 roku. Następnie zgromadzeni udali sie do kościoła Świętej Anny w Bogatem, gdzie odprawiono uroczystą Mszę Św.

Niezłomni bohaterowie Powiatu Przasnyskiego m.in. z oddziałów ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój", patrolu Edwarda Dobrzyńskiego ps. „Orzyc" oraz Ppor. Wiktor Zacheusz Nowowiejski ps. „Jeż" ponieśli największą ofiarę za pragnienie wolnej i niepodległej Polski, niezależnej wobec Związku Sowieckiego. Jesteśmy im winni pamięć, ponieważ przez lata byli nie tylko skazani na zapomnienie, ale w czasach PRL usiłowano uczynić z nich bandytów i zbrodniarzy, a ich najbliższych spotykały represje.

Galeria zdjęć