Widok na ołtarz główny. Biskup sprawuje Mszę świętą. Po prawej grupa ojców pasjonistów.

Polska Prowincja Pasjonistów zaprosiła Starostę Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego na Jubileusz 100-lecia obecności Zgromadzenia w Polsce.

W dniach 16 i 17 czerwca 2023 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe w Przasnyszu, zorganizowane w pierwszym klasztorze pasjonistów na ziemiach polskich, w których uczestniczyły zastępy wiernych, duchowieństwa, wojska oraz placówek edukacyjnych. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, dlatego w nabożeństwie i pięknym jubileuszu uczestniczył Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski. 

Dzień uroczystości poprzedziła Msza święta i modlitwa za zmarłych zakonników, krewnych i dobroczyńców Zgromadzenia. Modlitwie przewodniczył o. Łukasz Andrzejewski – przełożony prowincjalny w obecności współbraci z różnych klasztorów i sióstr pasjonistek.

Główne obchody rozpoczęła modlitwa w kościele parafialnym św. Wojciecha w Przasnyszu, gdzie o. Wiesław Wiśniewski zaprosił zebranych do wspólnej modlitwy za kapłanów, osoby konsekrowane oraz o powołania. Następnie wierni oraz zaproszeni goście uczestniczyli w procesyjnym przejściu do kościoła klasztornego.

W czasie przemarszu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy dedykowanej pamięci siedmiu Pasjonistów przasnyskich, męczenników KL Soldau w Działdowie, zamordowanych w lipcu i sierpniu 1941 roku. Tablicę ufundowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, zaś skwer znajdujący się nieopodal klasztornej furty, położony pomiędzy ulicami 3 Maja i Ojca Bernarda Kryszkiewicza w Przasnyszu, nosi teraz oficjalną nazwę: "Pasjonistów Męczenników Obozu Koncentracyjnego w Działdowie".

Następnie uczestnicy zostali powitani przez Przełożonego Prowincjalnego w Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Eucharystii. Uroczystości zwieńczyła Msza Święta dziękczynna odprawiona w samo południe w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki, której przewodniczył Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

W obchodach wziął udział przełożony generalny pasjonistów o. Joachim Rego, delegaci innych prowincji Zgromadzenia i prawie wszystkich wspólnot naszej prowincji, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, blisko 50 kapłanów oraz wierni z Przasnysza i innych miejsc obecności pasjonistów w Polsce.

Galeria zdjęć