Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski wręcza siostrze zakonnej promesę na dofinansowanie remontu klasztoru

Ponad 6,8 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafi na renowację historycznych obiektów w powiecie przasnyskim. Jednym z zadań, na które środki pozyskał samorząd Powiatu Przasnyskiego, są prace remontowo-konserwatorskie w zespole klasztornym Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu. W ręce "Mateczek" trafił już symboliczny czek o wartości 686 tys. zł.

Starosta Krzysztof Bieńkowski od lat jest zaangażowany we wsparcie sióstr Klarysek Kapucynek. Z pomocą "Mateczkom", które od ponad 150 lat otaczają Przasnysz nieustanną modlitwą, przyszedł m.in. samorząd Powiatu Przasnyskiego, który przez dwa lata z rzędu dofinansowywał remonty klasztoru, jak również pomógł w pozyskaniu środków unijnych oraz w ich rozliczeniu. W sierpniu  2021 roku, dzięki zaangażowaniu Powiatu Przasnyskiego, na remont klasztoru udało się pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. 

Fundusze sprawiły, że zaizolowano kamienne ściany fundamentowe, wyremontowano ściany wewnętrzne kruchty, kościoła i klasztoru, wymieniono posadzkę kruchty i korytarzy klasztoru, odnowiono zabytkowe murowane ogrodzenie oraz położono nowe betonowe chodniki na zabytkowym dziedzińcu. Dzięki wsparciu dobrych ludzi, którzy służyli merytorycznym wsparciem, udało się pozyskać także środki na remont pokrycia dachowego, który zabezpieczył zarówno kościół, jak i klasztor.

Z racji faktu, że przez wcześniejsze dekady zabytek nie doczekał się porządnego remontu, potrzeby finansowe nadal były ogromne. Także i tym razem z pomocą ruszył samorząd Powiatu Przasnyskiego, który w lipcu br. pozyskał z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków 686 tys. zł na prace konserwatorskie polegające na remoncie piętra i klatek schodowych w klasztorze. Symboliczny czek na tę kwotę trafił już w ręce "Mateczek", a zabytkowy klasztor, którego historia sięga 1606 roku, będzie nadal chlubną wizytówką miasta i powiatu, witając przyjezdnych z kierunku Ciechanowa i Mławy.