Zdjęcie przedstawia samorządowców z Przasnysza oraz służby mundurowe na uroczystościach upamiętaniających Powstanie Warszawskie.

1 sierpnia 2023 r., o godz. 17.00, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym powiecie przasnyskim odezwały się syreny alarmowe. W tym samym czasie na placu pod „pomnikami niepodległości” przy osiedlu wojskowym w Przasnyszu odbyły się lokalne uroczystości, zorganizowane przez Miasto Przasnysz, w hołdzie poległym bohaterom zrywu niepodległościowego oraz dziesiątkom tysięcy ofiar cywilnych zamordowanych przez niemieckiego okupanta.

Po minucie ciszy i krótkiej prelekcji o powstaniu przedstawiciele władz samorządowych, służ mundurowych oraz harcerzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ojców polskiej niepodległości. Samorząd powiatu przasnyskiego reprezentował starosta Krzysztof Bieńkowski.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 do walki przystąpiło około 40 tysięcy powstańców. Bój o stolicę, planowany na kilka dni, trwał ponad dwa miesiące.

Powstanie zakończyło się militarną i polityczną klęską. W wyniku trwających 63 dni walk zginęło 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy ludności cywilnej. Warszawa niemal przestała istnieć.

Galeria zdjęć