Rysunkowe przedstawienie trzech króli podążających za Gwiazdą Betlejemską.

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Jak każe tradycja, także w 2024 r. Orszak zawita w Przasnyszu, gdzie przy wsparciu Powiatu Przasnyskiego zostanie zorganizowana jedna z największych imprez tego typu w regionie. W uroczystość Objawienia Pańskiego poszczególni królowie wraz ze swoimi barwnymi orszakami wyruszą z trzech przasnyskich kościołów parafialnych i przejdą na Rynek Miejski, aby oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku, a wydarzeniu towarzyszyć będzie rodzinny konkurs.

Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem „W jasełkach leży!", nawiązując do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu.

W Przasnyszu radosne korowody wiernych wyruszą po Mszach Świętych rozpoczynających się o godz. 11:30:
• z Parafii Fara swój orszak poprowadzi Król Kacper (kolor czerwony)
• z Parafii O. Pasjonistów – Król Baltazar (kolor niebieski)
• z Parafii Chrystusa Zbawiciela – Król Melchior (kolor zielony).

Przemarsz królów i ich orszaków kończy się przy stajence na Rynku Miejskim, symbolicznym przasnyskim Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów będzie wspólne kolędowanie dla całego miasta.

Dworzanie poszczególnych królów poniosą sztandary i będą przebrani w ustalone kolory szat lub identyfikujące poszczególne parafie elementy garderoby np. peleryny i szaliki. Każda parafia przed wyruszeniem wiernych wyposaży ich w okolicznościowe korony. Wszyscy spotykają się na Rynku Miasta ok. godz. 12.50, gdzie wraz z mieszkańcami obejrzą jasełka przygotowane przez młodzież z przasnyskich szkół.

W tym roku organizatorzy Orszaku zapowiedzieli rodzinny konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla rodzin, reprezentowanych przez minimum 3 osoby, które przybędą na Orszak w szatach koloru swojego parafialnego króla. Wybór nagrodzonych rodzin z każdej parafii nastąpi na zakończenie uroczystości.

Tradycyjnie organizację Orszaku Trzech Króli wsparł Powiat Przasnyski. 6 stycznia 2024 orszaki zagoszczą aż w trzech miejscach powiatu: w Przasnyszu, w Świętym Miejscu i w Duczyminie. Serdecznie zapraszamy!