Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego Renata Wenda oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego Leszek Czarzasty podczas składania kwiatów

W niedzielę 25 lutego w kościele pw. św. Mateusza w Zielonej w gm. Krasne odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych i osób represjonowanych. Po nabożeństwie zgromadzeni przenieśli się pod Pomnik Poległych, gdzie oddali hołd składając wieńce i zapalając znicze.

Msza św. z udziałem rodzin Żołnierzy Niezłomnych, parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli organizacji regionalnych, placówek oświatowych, harcerstwa oraz lokalnej społeczności, była sprawowana w intencji żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowieckiej agresji oraz z okazji 74. rocznicy śmierci żołnierzy z patrolu „Tygrysa” z oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Powiat Przasnyski reprezentowali: członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego Renata Wenda oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego Leszek Czarzasty.

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli pod Pomnik Poległych, gdzie ksiądz proboszcz parafii św. Mateusza w Zielonej Andrzej Gajewski poprowadził modlitwę w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych i osób represjonowanych, a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystość nie mogła się odbyć bez okolicznych przemówień, które podkreślały wkład Żołnierzy Niezłomnych w niepodległość Polski oraz fakt, że miłość do Ojczyzny znajduje kontynuację w postawach polskiego społeczeństwa.

Narodowe święto ustanowiono, aby upamiętnić mobilizację i walkę Żołnierzy Wyklętych, która była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Galeria zdjęć