BARDZO DOBRA KONDYCJA FINANSOWA POWIATU

Opublikowane przez BARDZO DOBRA KONDYCJA FINANSOWA POWIATU

W najnowszym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", Powiat Przasnyski znalazł się na 11 miejscu w Polsce wśród powiatów, które wypracowały najwyższą nadwyżkę operacyjną w 2006 roku.

Nadwyżka operacyjna to najbardziej syntetyczna ocena kondycji finansowej samorządu, potencjału inwestycyjnego samorządu oraz zdolności kredytowej. Wielkość nadwyżki jest pozytywnie skorelowana w wielkością dochodów samorządu w przeliczeniu na głowę mieszkańca.
Nadwyżka operacyjna to różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. Mówi ona dość precyzyjnie ile zostaje w kasie po pokryciu najbardziej podstawowych potrzeb bieżących.
Mówiąc krótko nadwyżka finansowa to rezultat efektywnej i oszczędnej gospodarki finansowej. Biorąc pod uwagę specyfikę dochodów powiatów ograniczającą możliwości wygospodarowania nadwyżki (znikome dochody własne, t.j. np. brak udziału w podatkach) wynik ten jest dla naszego powiatu tym bardziej cenny.

Zobacz tabelę rankingową.