ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE
Do zakresu działania Powiatu należy wykonywanie określonych ustawami zadań o charakterze ponadgminnym w zakresie: porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życiai zdrowia ludzi oraz środowiska.
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego
Zarządzeniem Starosty Przasnyskiego powołany został Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego (PZZK). PZZK jest organem opiniodawczo – doradczym Starosty Przasnyskiego w sprawach zarządzania kryzysowego.
Do jego ustawowych zadań należą:
- ocena występujących i potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne i ich prognozowanie,
- przygotowywanie propozycji działań i przedstawianie staroście wniosków dotyczących wykonania, zmiany lub zaniechania działań ujętych w Powiatowym Planie Zarządzania Kryzysowego.
- przekazywanie do wiadomości publicznej informacji związanych z zagrożeniami,
- opiniowanie Powiatowego Planu Zarządzania Kryzysowego.
PZZK zapewnia harmonijne współdziałanie wszystkich jednostek organizacyjnych administracji samorządowej działających na obszarze powiatu i sprawne kierowanie ich działalnością w zakresie zapobiegania sytuacjom kryzysowym, przygotowania do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwania ich skutków oraz odtwarzania zasobów i infrastruktury.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
W celu zapewnienia społeczeństwu powiatu podstawowych warunków ochrony przed niebezpieczeństwami związanymi z występowaniem klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń powodowanych siłami natury lub działalności człowieka funkcjonuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK).
PCZK zorganizowano w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Przasnyszu zapewniając całodobowy dyżur oraz przepływ informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego i natychmiastowego podjęcia odpowiednich działań zmierzających do organizowania ochrony ludności przed zagrożeniami związanymi z zaistnieniem na terenie powiatu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludności.
OBRONA CYWILNA
Obrona Cywilna w Polsce stanowi system o sprecyzowanych zadaniach, strukturach i formach działania. Jest zespolona ze wszystkimi szczeblami administracji państwowej i samorządowej, podmiotami gospodarczymi (niezależnie od osobowości prawnej), organizacjami społecznymi oraz z całym społeczeństwem.
Siłą obrony cywilnej jest jej powszechność, oznacza to, że wszyscy obywatele naszego kraju uczestniczą w ochronie grup ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia.
Zasady organizacji i funkcjonowania obrony cywilnej określa międzynarodowe prawo wojenne, Protokół dodatkowy I z 1977 r. do Konwencji Genewskich z 1949 roku o ochronie ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych - ratyfikowany przez Polskę 19 września 1991r.
Materiały informacyjne do pobrania:
Obrona cywilna w powiecie przasnyskim - pobierz.
Postępowanie w przypadku różnych zagrożeń - pobierz.
Sygnały powszechnego ostrzegania i alarmowania - pobierz.
Telefony alarmowe - pobierz.
Referat Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Społecznych