Opublikowane przez SZANSA NA WZROST GOSPODARCZY NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU – POLITECHNIKA WARSZAWSKA PRZYŚPIESZA Z WDRAŻANIEM POLIGONU DOŚWIADCZALNO-WDROŻENIOWEGO

Ma 306 ha gotowej powierzchni, dostęp do lotniska, sieć dróg dojazdowych i pełne uzbrojenie terenu. Mowa o działającej od blisko dwóch lat Przasnyskiej Strefie Gospodarczej, którą dzięki wsparciu środków unijnych utworzył samorząd powiatu przasnyskiego. Na świetnie przygotowanych terenach w Sierakowie koło Przasnysza oraz w podstrefie w Chorzelach – drugim mieście powiatu - można bezkolizyjnie lokalizować każde przedsięwzięcie gospodarcze. O walorach inwestycyjnych terenów Przasnyskiej Strefy Gospodarczej można było dowiedzieć się podczas specjalnej konferencji, która odbyła się 24 października 2014 r. w hali sportowej ZSP w Przasnyszu przy ul. Sadowej.  Podczas konferencji przedstawiciele Politechniki Warszawskiej: prof. nzw. dr hab inż. Robert Głębocki oraz prof. nzw. dr hab. inż. Ryszard Siegoczyński, wygłosili bardzo ciekawą prelekcję dotyczącą współpracy uczelni z powiatem przasnyskim  - pobierz tutaj.

Powiat Przasnyski wraz z Politechniką Warszawską, WSJO w Przasnyszu oraz PWSZ w Ciechanowie opracował i złożył projekt unijny na kwotę 123,4 mln zł na utworzenie poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w powiecie przasnyskim. Projekt ten ma na celu wsparcie współpracy uczelni z biznesem w produkcji i wdrożeniach innowacyjnych technologii. Niejako ubocznym elementem tego projektu będzie dostępny dla naszych uczniów i mieszkańców ośrodek pobytowo-laboratoryjny dla naukowców, przedsiębiorców i studentów. Zbudowany zostanie na podstawie projektów i pozwolenia na budowę MCSZ w Przasnyszu. Pozwolenie i projekt wraz z 15% wkładem własnym przekaże na poczet projektu Starostwo.  Jest to fascynujący projekt dla Przasnysza. Obejmuje on takie aspekty jak praca nad silnikiem strumieniowym dla szybkich samolotów, akumulatorze przepływowym, systemami zdalnego kierowania statkami powietrznymi i sprzętem naziemnym, czy transformator nowej generacji lub magazynowanie energii, a także budowa zaawansowanych maszyn dla przemysłu, budownictwa i kolejnictwa.

Strategiczne inwestycje wkrótce w powiecie przasnyskim

Obecnie trwają intensywne i dobrze rokujące konsultacje z wielkimi koncernami globalnymi na temat ich zaangażowania inwestycyjnego w powiecie przasnyskim. Lokalizacją w  Przasnyszu zainteresowanie wykazują 3 wielkie firmy amerykańskie i jedna europejska. Firmy te dysponują najbardziej awangardowymi na świecie technologiami w zakresie lotnictwa, elektrotechniki, elektroniki. Jedna z tych firm Lockheed Martin rozpoczęła już na własny koszt realizację projektu badawczo-wdrożeniowego na lotnisku w Sierakowie we współpracy z Politechniką Warszawską.  Ostatnie konsultacje z innym gigantem amerykańskim odbyły się 15 października br. Gdyby wszystkie 4 firmy ostatecznie zdecydowały się na lokalizację swoich zakładów w Przasnyszu, to wartość ich inwestycji mogłaby wynieść ok. 2 mld zł.

Hala dla nowych inwestorów

Podczas spotkania przedstawiono niezwykle atrakcyjną ofertę inwestycyjną dla nowych przedsiębiorców. Podczas konferencji okazało się, że dla inwestorów lokalnych lub zewnętrznych, którzy zdecydują się na zakup gruntów w SSE,  Agencja Rozwoju Przemysłu w Warszawie Oddział w Tarnobrzegu przygotowała specjalną ofertę.

- Dla potencjalnego inwestora wybudujemy halę dowolnych rozmiarów – zapowiedział Paweł Stawowy ekspert, wieloletni dyrektor tarnobrzeskiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. - Budynek będzie mu użyczony w dzierżawę. W przyszłości będzie on mógł skorzystać z możliwości jego wykupu. Ekspert przypomniał również, że z ulg w specjalnych strefach ekonomicznych będzie można korzystać tylko do 2026 roku, więc trzeba maksymalnie wykorzystać ten czas do pozyskania kluczowych inwestorów.

Nowe szanse dla przedsiębiorców i inwestorów.

W trakcie konferencji grono publiczności mogło zapoznać się z interesującymi prelekcjami. Pan Krzysztof Frankowicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zaprezentował szanse, możliwości oraz wyzwania dla woj. mazowieckiego w kontekście nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Pan Paweł Stawowy z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie Oddział w Tarnobrzegu przedstawił charakterystykę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefa Przasnysz w tym benefity dla inwestorów decydujących się na lokalizowanie swoich przedsięwzięć w SSE. Pan Tomasz Wolff reprezentujący Agencję Rozwoju Mazowsza S. A.  przedstawił natomiast w szerokim kontekście charakterystykę gospodarki województwa mazowieckiego. Po przerwie kawowej Pan Mirosław Odziemczyk – Pełnomocnik Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S. A. do spraw współpracy z SSE zaprezentował perspektywy rozwoju SSE w Polsce oraz warunki współpracy PAIiIZ z inwestorami krajowymi i zagranicznymi.

Wszystkich zainteresowanych planami rozwojowymi powiatu przasnyskiego w kontekście współpracy z Politechniką Warszawską, którzy nie mogli dotrzeć na konferencję przasnyską, pragniemy zaprosić do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 13 listopada 2014r., w Mazowieckim Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach. Szczegółowe informacje na temat konferencji będą dostępne już wkrótce na stronie internetowej starostwa.

Konferencja jest elementem projektu pn. „Zwiększenie potencjału rozwojowego północnej części Mazowsza poprzez promocję gospodarczą terenów inwestycyjnych Przasnyskiej Strefy Gospodarczej” realizowanego w ramach RPOWM 2007-2013.

Zobacz fotorelację z konferencji:

Referat Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Rynku Pracy