GOŚCIE Z IRANU I BRAZYLII W Z WIZYTĄ W POWIECIE

Opublikowane przez GOŚCIE Z IRANU I BRAZYLII W Z WIZYTĄ W POWIECIE

W dniach 25-28 marca powiat przasnyski gościł uczestników projektu Peace - Lekcja Tolerancji. Koordynatorem projektu była nauczycielka języka angielskiego z przasnyskiego liceum im. KEN - Olga Mikulska. W ramach projektu do Przasnysza przyjechało dwoje gości z różnych krajów: Daniele Argolo z Brazylii i Alireza (Ali) Saffary z Iranu. Mieszkali oni u uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, Michała Radomskiego i Małgosi Obojskiej. W ramach projektu młodzi studenci z zagranicy prowadzili zajęcia z młodzieżą na temat tolerancji, organizacji AIESEC (ktorej są członkami) oraz swoich krajów.

Dzieki temu, iż Przasnysz był ostatnim punktem ich podróży po Polsce mogli podzielić sie z nami spostrzeżeniami na temat róznic kulturowych, ale także mentalnych pomiedzy Polakami a mieszkańcami Iranu i Brazylii.
W czwartek Goście naszego liceum złożyli wizytę władzom powiatu przasnyskiego. W budynku Starostwa z Alim i Daniele spotkał się wicestarosta przasnyski - Tomasz Osowski. Za pośrednictwem uczniów (Michała Radomskiego i Gosi Obojskiej) oraz Pani Olgi Mikulskiej, Pan starosta pytał o kulturę, a także zwyczaje panujące w krajach, z których pochodzą nasi goście.

Bardzo Ciekawymi spostrzeżeniami na temat naszego kraju podzielił się Ali, który wskazał róznice pomiędzy naszymi systemami oświaty oraz sposobami dbania o kulturę. Opowiadał, że podczas swoich wizyt w różnych powiatach napotkał kuriozalne sytuacje, które jego zdaniem nie miały prawa wydarzyć sie w Iranie.
"Widziałem ruiny zamków, które wykorzystywane byly przez pijane osoby jako toaleta - to niedopuszczalne. Widziałem też fragment Biblii wmurowany w chodnik. Wszyscy chodzili po tej płycie, sam nie jestem osobą religijną, ale postarałbym sie uszanować fragment świętej ksiegi, obojętnie czy byłby to Koran czy Biblia."

Ali nie wypowiadał sie wyłącznie krytycznie na temat poszanowania kultury w Polsce - "Macie piękne kościoły, dla mnie wyglądają one bardzo podobnie, ale Jasna Góra zrobiła na mnie duże wrażenie. oczywiście nie twierdzę, że to z czym sie spotkałem to reguła. Wiem, że jesteście bardzo przywiązani do historii".
Daniele z Brazylii opowiadała o karnawale i o kulturze Indian, która nie jest należycie kultywowana. Zwróciła też uwagę na problemy rządu Brazylii dotyczące ochrony dżungli amazońskiej.
"To bardzo duża powierzchnia, której nie można zapewnić całkowitej ochrony. W ostatnich latach zahamowano proces wycinania i dewastacji lasów, ale do tego czasu obszar Amazonki zmniejszył sie o 12% - równowartość 2 terytoriów Waszego kraju."

Danielle i Alireza zwracali tez uwagę na to, iż część polskiej młodzieży nie robi planów na przyszłość co może okazać się bardzo lekkomyślnym zachowaniem. Podczas zajęć, które prowadzili w Przasnyszu namawiali do rezygnacji z nonszalanckiego trybu życia na rzecz szczegółowych planów oraz dobrego wykształcenia. Promowali tolerancję między różnymi rasami, kulturami oraz religiami. Wizyty takie jak ta pozwalają naprawdę poznać różnorodność naszego świata oraz uczą dialogu z ludźmi o różnych światopoglądach.