Inauguracja Roku Świętego Jana Pawła II w Powiecie Przasnyskim

31 stycznia 20120 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Przasnyszu odbyła się Konferencja Samorządowa połączona z Inauguracją Roku Świętego Jana Pawła II w Powiecie Przasnyskim. Gospodarzami uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Przasnyskiego i Miasta Przasnysz: starosta Krzysztof Bieńkowski oraz burmistrz Łukasz Chrostowski.

Inauguracja Roku Świętego Jana Pawła II w Powiecie Przasnyskim

Uchwałą z dnia 13 czerwca 2019 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. "Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne" - czytamy w uchwale. Niniejszą uchwałą wyrażono wdzięczność i złożono hołd Wielkiemu Papieżowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa.

Podczas konferencji Przemysław Prekiel z Muzeum Historycznego w Przasnyszu wygłosił prelekcję na temat postaci Świętego Jana Pawła II i wpływu jego nauki na świat. Tym samym samorządy: Powiatu Przasnyskiego i Miasta Przasnysz zainaugurowały rok św. Jana Pawła II na ziemi przasnyskiej. Muzeum Historyczne w Przasnyszu przygotowało wystawę poświęconą życiu naszego Wielkiego Polaka.

W trakcie uroczystości Pani Agnieszka Grabowska - wybitnie uzdolniona studentka wydziału sztuk scenicznych na kierunku wokalistyka i jednocześnie mieszkanka powiatu przasnyskiego – zaśpiewała utwór „Barka”, który był ulubioną pieśnią religijną Karola Wojtyły.

Uwieńczeniem Inauguracji Roku Świętego Jana Pawła II w Powiecie Przasnyskim był koncert pieśni religijnych w wykonaniu zespołu „Pasja”.

Data: 2020-03-29
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona