INFORMACJA DOTYCZĄCA REALIZACJI DWÓCH PROJEKTÓW POWIATU PRZASNYSKIEGO Z ZAKRESU ENERGII ODNAWIALNEJ

Starostwo Powiatowe planuje zrealizować pilotażowy projekt z priorytetu Innowacyjna Gospodarka – zaopatrzenia obiektów oświatowych z energii odnawialnej, w tym energii wiatrowej. Powiat Przasnyski zaproponuje także partnerstwo gminom. Na początek powiat będzie chciał zaopatrzyć w energię szkoły publiczne, w tym również planowane baseny i lodowiska we własną energię elektryczną. Jeśli ten pilotażowy projekt wygeneruje pozytywne doświadczenia, to powiat wraz z gminami będzie chciał budować dalsze obiekty zmierzając do zaopatrzenia w tanią i własną energię elektryczną wszystkich obiektów publicznych, a następnie mieszkańców powiatu przasnyskiego.

Pierwsze zadanie o wartości prawie 40 mln. zł. sfinansuje w całości samorząd powiatowy, z uwzględnieniem środków unijnych, które należy pozyskać. W następnych projektach niezbędna będzie partycypacja gmin, gdyż powiat może finansować tylko zadania własne.
Powiat dysponuje swoimi gruntami w Przasnyszu i okolicach, jednak ze względu na lotnisko w Sierakowie najbardziej prawdopodobna lokalizacja miałaby nastąpić w drugim brzegu powiatu-gminie Chorzele.

Data: 2020-01-24
Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy