Opublikowane przez INFORMACJA PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU POWIATU O REALIZACJI UCHWAŁ RADY POWIATU ORAZ PRACACH ZARZĄDU POWIATU W OKRESIE MIĘDZY SESJAMI

Informacja złożona przez Starostę Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego podczas XXV sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w dniu 19 stycznia 2009 roku.

Pragnę na początku wyjaśnić powód dla którego wystąpiła konieczność zwołania sesji w przyspieszonym trybie. 29 grudnia 2008 r. na sesji jubileuszowej rozmawialiśmy z marszałkiem Adamem Struzikiem o potrzebie utworzenia na lotnisku w Sierakowie specjalnej strefy ekonomicznej. Od kilku lat staraliśmy się bezskutecznie zainteresować tym pomysłem kilka stref w różnych rejonach Polski. Przeszkodą był brak strategicznego inwestora, wcześniej brak uregulowanej własności i niedostateczne uzbrojenie terenu. Obecnie, dzięki zaangażowaniu samorządu województwa, Ministerstwa Gospodarki, przy aprobacie samorządu gminy Przasnysz, mamy szansę na utworzenie podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W tej sprawie odbyło się w zeszłym tygodniu spotkanie z przedstawicielami Zarządu Strefy, a także z Marszałkiem Adamem Struzikiem i Wicepremierem, Ministrem Gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Szansa jest, ale musimy skompletować wniosek w tym tygodniu. Chcielibyśmy dzisiaj podjąć uchwałę, a jutro, zgodnie z obietnicą Pani Wójt zostanie zwołana w tej sprawie sesja Rady Gminy. Mamy wprawdzie problem z uzyskaniem jednego dokumentu, o który staramy się już od połowy sierpnia ubiegłego roku, ale jeśli uda nam się go w najbliższych dniach uzyskać, to nie będzie potrzeby wracania do sprawy.

Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej ułatwi nam staranie o pieniądze unijne na budowę infrastruktury technicznej i inwestycji komplementarnych. Dzięki specjalnej strefie przedsiębiorcy lokalizujący na tym terenie swoje inwestycje będą mogli liczyć na znaczącą pomoc publiczną. Dotyczy to nie wszystkich przedsięwzięć, ale głównie dużych inwestorów tworzących znaczną ilość miejsc pracy.
Rozstrzygnęliśmy już pierwszy przetarg na kanalizację do budynku lotniska. W 2009 roku planujemy na lotnisku i w sąsiedztwie zainwestować 65 mln zł.
W związku z planowanymi inwestycjami chcemy bezprzetargowo wydzierżawić na okres 1 roku dotychczasowym użytkownikom, tj. Aeroklubowi Północnego Mazowsza, rolnikom i CKP obszar lotniska z zastrzeżeniem możliwości wypowiedzenia umowy w przypadku rozpoczęcia inwestycji samorządowych lub prywatnych. W ten sposób umożliwimy dokończenie programu tzw. NW rolnikom oraz utrzymanie certyfikatów na lotnisko do czasu jego sprzedania.

Tych spraw dotyczy druga uchwała proponowana Wysokiej Radzie.
W dn. 15 bm. w starostwie odbyła się narada samorządowa z udziałem wszystkich burmistrzów i wójtów na temat umowy partnerskiej na budowę i wspólne użytkowanie Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych. Pozytywne uchwały w tej sprawie podjęły już wszystkie samorządy z powiatu przasnyskiego. Do negocjacji pozostały już tylko niektóre szczegółowe zapisy umowy. Daliśmy sobie czas najdalej do 15 lutego br. na uzgodnienie wszystkich zapisów. W marcu rozpocznie się już nabór wniosków unijnych i na dłuższe negocjacje nie mamy już czasu. Nabór wniosków planowany był w roku ubiegłym, ale z korzyścią dla nas został przesunięty o kilka miesięcy. Obecnie nie należy spodziewać się dalszej zmiany harmonogramu.

9 stycznia br. razem z p. Zbigniewem Czaplickim prezesem PKS Przasnysz spotkaliśmy się ze starostą, wicestarostą, burmistrzami i wójtami gmin makowskich proponując takie same stanowisko jak gminom powiatu przasnyskiego w sprawie komunalizacji PKS. Samorządowcy makowscy pozytywnie odnieśli się do propozycji. Na ostateczną decyzję umówiliśmy się w dn. dzisiejszym.