Opublikowane przez INFORMACJA Z PRZEBIEGU ĆWICZEŃ OBRONNYCH POWIATU PRZASNYSKIEGO POD KRYPTONIMEM „JESIEŃ 2008”

W dniach 23 i 24 października br. na terenie powiatu przasnyskiego odbyły się powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „JESIEŃ 2008”. Koordynatorem przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia był Referat Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Społecznych Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

W ćwiczeniach udział wzięli: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Urząd Miasta Przasnysz oraz Urzędy Gmin: Przasnysz, Krasne, Czernice Borowe, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowa Inspekcja Weterynarii, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.
Tematem ćwiczenia było „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, a także w związku z wystąpieniem sytuacji kryzysowych na terenie powiatu”.

Podczas ćwiczeń rozwijane były następujące elementy: Stałe Dyżury oraz Stanowiska Kierowania ćwiczących jednostek, Powiatowy Ośrodek Analizy Danych i Alarmowania, Powiatowy Pluton Analiz Laboratoryjnych, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Gminne Punkty Kontaktowe, Stanowiska Kierowania Akcją Kurierską. Zadania obronne i kryzysowe do wykonania przekazywane były z trzech źródeł, a mianowicie: ze Stałego Dyżuru Wojewody Mazowieckiego, Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce. Zadania realizowane były metodą praktyczną oraz aplikacyjną. Praktycznie w pierwszym dniu ćwiczenia przeprowadzona została ewakuacja Zespołu Szkół w Krępie Nowej oraz działania ratownicze powiatowych służb i straży w związku z katastrofą drogową i wyciekiem substancji chemicznej na terenie miasta Przasnysz. Ponadto drugiego dnia praktycznie uruchomiono Akcję Kurierską Administracji Publicznej na terenie powiatu we współdziałaniu z WKU w Ostrołęce. Aplikacyjnymi elementami ćwiczenia była realizacja zadań operacyjnych wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu oraz gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz przygotowanie i uruchomienie „Planu dystrybucji płynu LUGOLA w przypadku wystąpienia zdarzeń radiacyjnych na terenie powiatu”.

Ćwiczenia wizytowane były przez przedstawicieli Wojewody Mazowieckiego w osobach: Pan Paweł Żurek - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW oraz Pani Barbara Suchecka - Kierownik Oddziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW w Delegaturze Placówce Zamiejscowej w Ostrołęce. Zespół kontrolny bardzo dobrze ocenił przygotowanie i przeprowadzenie powiatowych ćwiczeń obronnych.

Data: 2020-08-10
Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca