JEDEN Z NAJLEPSZYCH POWIATÓW W POLSCE

Opublikowane przez JEDEN Z NAJLEPSZYCH POWIATÓW W POLSCE

Powiat Przasnyski 10 lat temu charakteryzował się niewielkimi dochodami własnymi i wielkimi problemami. Posiadał stary, nie spełniający niezbędnych standardów szpital, niewystarczającą i zdewastowaną bazę oświatową, siedziby i wyposażenie urzędów, komend, inspekcji, domów pomocy społecznej, poradni, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych - wszystko w stanie opłakanym. Drogi powiatowe, w tym 124 km dróg nie utwardzonych, wymagały jak najszybszej przebudowy. Obecnie Powiat dysponuje nowym, bilansującym się finansowo szpitalem powiatowym – jednym z najlepszych na Mazowszu i nowym budynkiem Komendy Powiatowej Policji.

Powiat zbudował także nowy obiekt szkoły rolniczej oraz 3 hale sportowe, gruntownie wyremontował i wyposażył wszystkie szkoły powiatowe oraz siedziby urzędów i biur. Kończymy remonty i przebudowy obiektów pomocy społecznej w celu dostosowania do standardów. Wymieniliśmy na nowe kosztem kilku milionów zł całe wyposażenie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Utworzyliśmy sprawny system ratownictwa i reagowania kryzysowego. Drogi powiatowe wymagają jeszcze dużych nakładów, ale nie mamy już ani 1 km dróg nie utwardzonych, a 250 km dróg asfaltowych zostało gruntownie przebudowanych i poszerzonych.

Nadal borykamy się z niskim poziomem dochodów własnych, gdyż główna gałąź gospodarki powiatu- rolnictwo - jest zwolnione z podatków dochodowych, a rekompensaty powiaty nie otrzymują. Powiat nie ma jednak ani złotówki długu. W roku 2007 zakupiliśmy 309 ha gruntów, które obecnie uzbrajamy w infrastrukturę techniczną i oferujemy inwestorom pod działalność gospodarczą. Jesteśmy przekonani, że wkrótce poprawi to rynek pracy i dochodowość mieszkańców Powiatu. W rankingach na najbardziej proinwestycyjny powiat, publikowanych przez tygodnik „Wspólnota” Powiat Przasnyski zajął I miejsce w Polsce w latach 2003-2005 oraz II w Polsce w latach 2006 i 2007.

Data: 2019-08-17
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona