KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – FOTOREPORTAŻ

Opublikowane przez KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – FOTOREPORTAŻ

"Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy”.

5 września 2009 roku w Górach Dębowych odbyła się uroczystość osłonięcia i poświecenia popiersia Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego oraz posadzenia Dębów Pamięci w ramach ogólnopolskiej akcji posadzenia 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej – „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Głównymi organizatorami uroczystości było Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Nidzicy, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Towarzystwo Przyjaciół Chorzel oraz Nadleśnictwo Przasnysz. Przedsięwzięcie współorganizowały wszystkie Urzędy Miast i Gmin powiatu przasnyskiego, Urząd Gminy w Janowie, Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Związek Harcerstwa Polskiego w Przasnyszu, Koło Przyjaciół Harcerstwa w Przasnyszu, Związek Polskich Spadochroniarzy, Stowarzyszenie Parafiada im. Józefa Kalasancjusza.

W uroczystości wzięło udział ponad 700 osób, a przebiegła ona zgodnie z zaplanowanym scenariuszem:

1. Otwarcie uroczystości i powitanie uczestników – dokonane przez Waldemara Krzyżewskiego - Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

2. Hymn Państwowy.

3. Modlitwa za duszę Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego oraz mieszkańców Ziemi Przasnyskiej - ofiar brodni Katyńskiej.

4. Wystąpienie prof. dr. hab. Ryszarda Juszkiewicza.

5. Odsłonięcie i poświęcenie popiersia Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego.

6. Słowo Starosty Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego.

7. Apel Pamięci i salwa asysty honorowej z 2 Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu.

8. Uroczyste posadzenie Dębów Pamięci poświęconych ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

9. Wystąpienia gości zaproszonych.

10. Ognisko harcerskie.

LISTA OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ Z TERENU POWIATU PRZASNYSKIEGO:

1. starszy posterunkowy Teofil APTAZY

2. rotmistrz Adam BARTOSIEWICZ

3. podporucznik Kazimierz BERCZYŃSKI

4. starszy przodownik Czesław GROCHOWSKI

5. starszy posterunkowy Karol KOBUSZEWSKI

6. posterunkowy Roman KOMOSIŃSKI

7. posterunkowy Czesław KRAWCZYK

8. porucznik Tadeusz LISOWSKI

9. rotmistrz Zygmunt MŁOT-PRZEPAŁKOWSKI

10. starszy posterunkowy Bolesław PACZEWSKI

11. podkomisarz Zygmunt PAMPUCH

12. porucznik Eugeniusz RYKOWSKI

13. kapitan Leon SKOWROŃSKI

14. starszy posterunkowy Stanisławie WOJDAT

15. starszy posterunkowy Władysław WOŹNICKI

16. starszy posterunkowy Jan ZADROŻNY

17. ksiądz porucznik Franciszek ZAKRZEWSKI

18. starszy posterunkowy Piotr ZAŁĘSKI

Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar Zbrodni katyńskiej. Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 68 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu.

SYLWETKA WIKTORA ZACHEUSZA NOWOWIEJKIEGO

Wiktor Zacheusz Nowowiejski urodził się 28 grudnia 1915 r. we wsi Zembrzus w gminie Janowo, w dawnym powiecie przasnyskim, w patriotycznej rodzinie szlacheckiej. Rodzice, Władysław i Marianna z Zembrzuskich, posiadali 50-hektarowe gospodarstwo rolne. Po ukończeniu szkoły gminnej w Janowie, uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Mławie. Seminarium ukończył w 1936 r. i wkrótce rozpoczął służbę wojskową w Szkole Podchorążych w Zambrowie. Po zakończeniu służby podjął pracę nauczyciela w szkole podstawowej. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Po udanej ucieczce z obozu jenieckiego, powrócił w rodzinne strony. Wraz z innymi nauczycielami zorganizował siatkę tajnego nauczania. Był członkiem Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem „Jeż”. Latem 1943 r. włączył się do oddziału partyzanckiego AK kierowanego przez Stefana Rudzińskiego ps. „Wiktor”. Oddział ten wsławił się w wielu brawurowych akcjach przeciwko Niemcom na terenie Prus. Po wkroczeniu armii sowieckiej na tereny powiatu przasnyskiego, nie złożył broni. Wraz z innymi partyzantami prowadził akcje, w których bronił ludzi represjonowanych przez władzę sowiecką. Na „Jeża” organizowano obławy, szczególnie w jego rodzinnej wsi, prześladowano rodzinę. 6 grudnia 1946 r. grupa funkcjonariuszy UB z Przasnysza wspierana przez pluton żołnierzy z 3. Pułku Ułanów Warszawskich doprowadziła do śmierci Nowowiejskiego w Zembrzusie, niedaleko jego własnego domu. Trafiony kulą, próbował ucieczki, a gdy ta okazała się niemożliwa, strzałem w głowę pozbawił się życia. Ciało „Jeża” zabrano do Przasnysza. Miejsce jego pochówku nie jest znane.

Poniżej fotorelacja z imprezy:

Data: 2019-12-09
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława