KOLEJNA OZNAKA SUKCESÓW SAMORZĄDU PRZASNYSKIEGO – POWIAT WŚRÓD NAJLEPIEJ GOSPODARUJĄCYCH SAMORZĄDÓW W POLSCE

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało w nr 9 z 28 lutego 2009 roku kolejny ranking dotyczący kondycji finansowej samorządów za rok 2007. Powiat Przasnyski zajął ponownie bardzo wysokie, bo 11 miejsce w Polsce wśród 379 powiatów, co więcej, od 2003 roku zawsze plasował się w pierwszej 12.

Nadwyżka operacyjna jest najważniejszym wskaźnikiem obrazującym sytuację finansową jednostki samorządowej. W projekcie nowej ustawy o finansach publicznych jest to różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. Fachowcy zgodnie twierdzą, że gdyby mieli wybrać jeden wskaźnik, za pomocą którego charakteryzowany byłby budżet samorządu, wybraliby właśnie nadwyżkę operacyjną. Mówi ona precyzyjnie, ile zostaje w kasie po pokryciu najbardziej podstawowych potrzeb bieżących. Tak określoną nadwyżkę możemy przeznaczyć na realizację wykraczających poza rutynowe działania celów wynikających z naszej strategii – w naszym przypadku na inwestycje, w wielu samorządach na spłatę zadłużenia.

Nadwyżka operacyjna jest najbardziej syntetyczną oceną kondycji finansowej samorządu, jego potencjału inwestycyjnego oraz zdolności kredytowej. W obecnej sytuacji, gdy w Polsce daje o sobie znać kryzys gospodarczy, wypracowana nadwyżka operacyjna i zdolność kredytowa umożliwiają normalne funkcjonowanie i przede wszystkim rozwój.
Trzeba podkreślić, że ranking ten należy do najbardziej niestabilnych. Pozycje wielu samorządów zmieniają się z roku na rok bardzo znacząco. Tym bardziej więc jego wyniki na przestrzeni ostatnich lat potwierdzają bardzo dobrą gospodarkę finansowa powiatu przasnyskiego i stabilną sytuację będącą wynikiem racjonalnego i efektywnego zarządzania. A jednocześnie w tym czasie powiat jest liderem wśród najbardziej proinwestycyjnych samorządów w kraju.
Dzięki temu nasz samorząd ma instrumenty do skutecznego działania, a każdy kolejny rok przynosi rozwój w każdym obszarze, za który odpowiada administracja powiatowa.