Opublikowane przez KONFERENCJA STAROSTWA POWIATOWEGO I DR INŻ. MBA JANUSZA MARSZALCA NT. PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I ROZWOJU LOKALNEGO RYNKU PRACY

20 czerwca w świetlicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu odbyło się spotkanie z dr inż. MBA Januszem Marszalcem zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Wzięło w nim udział blisko 100 osób – dyrektorów i młodzieży ze szkół powiatu. Zorganizowane w formie dwóch półtoragodzinnych wykładów spotkanie dotyczyło problematyki przedsiębiorczości i rozwoju lokalnego rynku.

Spotkanie wspólnie z zaproszonym gościem otworzył Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski. Pierwszy wykład skierowany był głównie do przybyłych na spotkanie uczniów. „Jak zostać Młodym przedsiębiorcą? Jak kreować lokalną przedsiębiorczość?” – tak brzmiał temat pierwszego bloku. Młodzi ludzie mieli okazję poznać drogi kreatywnego myślenia i tworzenia dla siebie przyszłości w budowie własnego biznesu. Prezentacja koncentrowała się na aspektach praktycznych przedsiębiorczości. Młodzież poznała podstawowe elementy istotne dla odniesienia sukcesu w budowie własnej firmy i zarządzania nią. Przedstawione zostały również zagadnienia dotyczące nauczania przedsiębiorczości przydatne dla nauczycieli tego przedmiotu w szkołach. Prezentowana tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony przybyłych młodych ludzi, którzy chętnie zadawali pytania. Kilku z nich zadeklarowało nawet nawiązanie współpracy z Januszem Marszalcem w realizacji swoich pomysłów na własny biznes.

Po krótkiej przerwie - już bez obecności uczniów - rozpoczął się drugi wykład, którego temat brzmiał „Lokalny rozwój gospodarczy oparty na wiedzy i przedsiębiorczości – przykład Finlandii. Jak z tego doświadczenia skorzystać?”. Dyrektorzy szkół i nauczyciele przedsiębiorczości mieli okazję zapoznać się z charakterystyką małych miast i miejscowości rozwijających się w Finlandii w oparciu o wiedzę, edukację i naukę. Analizowano problematykę bezrobocia i działania zmierzające do wytwarzania miejsc pracy, osiągania wysokich dochodów i zatrzymania migracji młodych ludzi. Wykładowca wskazywał na problemy występujące w tym kraju i jakie działania są podejmowane na poziomie lokalnym, aby poprawić sytuację.

Fotorelacja:

Wydział Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu

Janusz Marszalec - założyciel i główny ekspert Centrum Edisona. Dr inż. (Politechnika Warszawska), MBA (Carlson School of Management, University of Minnesota), spędził kilkanaście lat w Finlandii. Przez 10 lat pracował w VTT - Technical Research Centre of Finland, Electronics Institute, a także wykładał na Uniwersytecie w Oulu i współpracował z firmami z parku technologicznego Technopolis w Oulu.

Zajmował się kierowaniem projektami, budową konsorcjów naukowo – przemysłowych, pracami naukowo-badawczymi i doradztwem. Pracował w projektach m.in. dla takich firm jak Nokia, Rautaruukki (obecnie Ruukki), Kone, Oras, Auramo, Partek, Noptel, Fortum, Europejska Agencja Kosmiczna.

Jest autorem przeszło 100 publikacji naukowych, kilku książek i kilku patentów (w Polsce i Finlandii). Ukończył kurs dla doradców inwestycyjnych przy Centrum Prywatyzacji w Warszawie a także szkolenia z marketingu usług profesjonalnych w HANKEN - Swedish School of Economics and Business Administraton i szkolenia z dziedziny zarządzania projektami w otoczeniu międzynarodowym w VTT - Technical Research Centre of Finland w Helsinkach.

Doradza Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierownictwu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, władzom lokalnym, parkom technologicznym i firmom komercyjnym. Jest ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

Wykłada przedsiębiorczość w Uczelni Vistula, jest doradcą rektora Uczelni Vistula ds. innowacyjności i komercjalizacji wiedzy, jest mentorem dla firm start-up i członkiem panelu jurorów konkursu European Business Awards, organizowanego przez bank HSBC w Londynie.

Data: 2020-08-04
Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego