KONWENT POWIATÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W PRZYBOROWICACH

Opublikowane przez KONWENT POWIATÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W PRZYBOROWICACH

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego w Przyborowicach - powiat płoński. Starostowie i ich lokalni „ministrowie finansów” debatowali w gronie najwyższych urzędników państwowych o sprawach związanych z gospodarką finansową w jednostkach samorządu terytorialnego.

9 marca w Dworku „Marzenie” w Przyborowicach Górnych, gmina Załuski, odbył się kolejny  Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego, którego organizatorami byli Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego Zenon Szczepankowski - starosta przasnyski i starosta płoński Jan Mączewski. W Konwencie wzięło udział ponad 100 osób: starostowie i skarbnicy z województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego oraz wójtowie, burmistrzowie i skarbnicy z naszego powiatu. Tematyka Konwentu dotyczyła zagadnień związanych z gospodarką finansową w jednostkach samorządu terytorialnego. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów w osobach, m.in., wiceminister Elżbiety Suchockiej-Roguskiej oraz dyrektorów i naczelników departamentów rachunkowości, budżetu państwa, audytu sektora finansów publicznych, instytucji płatniczej oraz finansów samorządu terytorialnego. Analizowano tematy: zmian w ustawie o finansach publicznych, audytu wewnętrznego, zasad przepływu środków europejskich i sprawozdawczości budżetowej.

Zgromadzonych najbardziej interesowała sprawa przepływu środków, a właściwie ich brak, na zrealizowanie umów zawartych w ubiegłym roku na sfinansowanie inwestycji powiatowych ze środków unijnych. Znaczącym faktem jest, że Ministerstwo Finansów twierdzi, że taki problem nie istnieje, że pieniądze są i mogą być wypłacone w ciągu 5 dni od dostarczenia rozliczenia. Nikt tego nie powiedział wprost, ale dało się odczuć, że problematyczne realizowanie tych spraw tkwi, albo w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, albo po stronie wnioskodawców, tym bardziej, że opinię Ministerstwa potwierdził obecny na sali przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, twierdząc, że u nich inwestycje rozliczane są na bieżąco.

W Konwencie wziął również udział Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz oraz Wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie Grzegorz Świętorecki.

Był to kolejny udany i jak podkreślili zgromadzeni samorządowcy potrzebny Konwent, dotyczący ich bieżących spraw i problemów