„MAZOWIECKIE KLIMATY” – DNI MAZOWSZA 2008

Opublikowane przez „MAZOWIECKIE KLIMATY” – DNI MAZOWSZA 2008

W dniu 15.06.2008 r. w Warszawskich Łazienkach Królewskich odbyły się po raz siódmy Dni Mazowsza - „Mazowieckie Klimaty”. Imprezę objął swoim patronatem Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. W imprezie uczestniczyły mazowieckie samorządy, lokalne organizacje turystyczne, ludowi artyści, rzemieślnicy, gospodarstwa agrosturystyczne itp.

Powiat Przasnyski reprezentowała delegacja w składzie: Jarosław Tybuchowski - Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego, Anna Wójcicka, Łukasz Walędziak, Jarosław Gejda, Jacek Tomczak - pracownicy Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Promocji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Eugenia Leszczyńska - Kierownik ds. Kultury, Sportu i Turystyki Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu w Jedmorożcu. Swoją obecność na wystawie zacznaczyły, w osobach wójtów Wocjciecha Brzezińskiego i Pawła Kołakowskiego, Gminy Czernice Borowe i Krasne oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza z Przasnysza.

Ekspozycje samorządu powiatowego i LOT-u sąsiadowały z sobą doskonale się uzupełniając. Przy stoisku starostwa zwiedzający częstowani byli pysznym miodem i chlebem wiejskim, zaś LOT przygotował degustację nalewek własnej produkcji i regionalnego "psiwa kozicowego". Obydwa stoiska były bardzo dobrze zaopatrzone w materiały promocyjne, które pozwoliły gościom wystawy na gruntowne zapoznanie się z walorami naszego powiatu, w tym z ofertami inwestycyjnymi, atrakcjami turystycznymi i krajoznawczymi, agroturystyką czy też bogątą historią regionu. Pracownicy starostwa i Lot-u udzielali zainteresowanym osobom wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z naszą "małą ojczyzną". Efektem dobrego przygotowania naszej ekspozycji była ogromna liczba zwiedzających, w tym gości zagranicznych, którzy bardzo dobrze wyrażali się o przygotowanych prezentacjach, w tym o tłumaczeniach folderów promocyjnych na języki obce.
Powiat przasnyski reprezentowały również orkiestry dęte z Bogatego i Zielonej oraz Przasnyska Kapela Podwórkowa, które swoimi występami uświetniły część artystyczną imprezy.

Prezentacji samorządów towarzyszyły liczne występy artystyczne. Na tarasie przed Pałacem na Wyspie zespół Pawanilia zaprezentował tańce z epoki renesansu i baroku, a grupa Ars Nova zagrała na dawnych instrumentach. Na scenie Amfiteatru zatańczyły zespoły - laureaci Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Tanecznych: „Bartek” z Góry Kalwarii, Tęcza z Radzikowa i Promyki z Wieliszewa. Włodzimierz Nahorny występując w Amfiteatrze z kapelą Jana Kani, wykonywał na fortepianie muzykę kurpiowską w wersji jazzowej. 30-osobowa orkiestra kameralna Camerata Folklorica zagrała utwory ludowe w klasycznych aranżacjach i składzie instrumentalnym. Wypełniony atrakcjami czerwcowy dzień zakończył koncert Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Podsumowując należy stwierdzić, że tegoroczna edycja Dni Mazowsza była imprezą ze wszech miar udaną. Ze szczególnym zadowoleniem odbebraliśmy bardzo duże zainteresowanie odwiedzających ekspozycją powiatu przasnyskiego. Mamy nadzieję, że przełoży się to na liczne odwiedziny ziemi przasnyskiej i promocję potencjału turystycznego powiatu, której to brak zarzucają bezpodstawnie powiatowi niektóre lokalne media.