Opublikowane przez MEGA GWIAZDA ŚWIATOWEGO FORMATU ZEPÓŁ „MAZOWSZE” WYSTĄPI PODCZAS DOŻYNEK WOJEWÓDZKICH W SIERAKOWIE K. PRZASNYSZA!

„Nie ma nic wspanialszego nad „Mazowsze” – pisał The New York Times, kiedy Polski zespół folklorystyczny rozpoczął swoje tournée po Ameryce. A Times Union dodał: „Teatr Proctora” gościł w przeszłości liczne ludowe zespoły taneczne, lecz nigdy tak dynamicznego, tak autentycznego i tak znakomitego jak „Mazowsze” z Polski. W piątkowy wieczór przybyli wraz z całym zespołem orkiestrowym, oszałamiającymi pięknymi kostiumami i tak szczególnym tańcem i pieśnią, że aż trudno byłoby z nimi rywalizować.”

Mega gwiazda wielu pokoleń

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca MAZOWSZE będzie jedną z gwiazd wojewódzkich i diecezjalnych dożynek organizowanych w tym roku przez starostwo powiatowe w Przasnyszu, urząd marszałkowski województwa mazowieckiego, urząd gminy w Przasnyszu i samorządy powiatu zrzeszone w stowarzyszeniu Królewiecki Obszar Funkcjonalny Porozumienie Przasnyskie.

Perła w Koronie Rzeczypospolitej

Możemy już oficjalnie przekazać fantastyczną wiadomość dla różnych pokoleń naszych mieszkańców. 27 sierpnia, podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej wystąpi zespół MAZOWSZE. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, zespół wymagający odpowiedniej sceny i specjalnej organizacji, ale też być może jedyna możliwość dla naszych mieszkańców zobaczenia i posłuchania na żywo „perły w koronie Rzeczypospolitej”, jak nazwał Mazowsze wybitny krytyk muzyczny Jerzy Waldorff – powiedział Sławomir Czaplicki z przasnyskiego starostwa.

To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

Mazowsze

MAZOWSZE należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

Pierwsze sukcesy zagraniczne uświadomiły potrzeby i oczekiwania publiczności. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny.

Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy.