POWIAT PRZEKAŻE DOTACJĘ W WYSOKOŚCI 400 TYS. ZŁ NA MODERNIZACJĘ STADIONU MIEJSKIEGO W PRZASNYSZU

W piątek, 5 czerwca b.r. dotarły do Starostwa Powiatowego dokumenty przyjęte na ostatniej Sesji Rady Miasta. Samorząd miejski wysłał niektóre z nich do radnych Rady Powiatu Przasnyskiego. Dlatego, pomimo iż Zarząd Powiatu nie zdążył się nimi zająć, a odpowiedź Rady Powiatu zostanie przygotowana na najbliższą sesję, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski skrótowo wyjaśnił sprawę i przedłożył wstępna informację.

Radni Rady Powiatu otrzymali od Rady Miasta pismo o braku aneksu do umowy, w której Powiat zobowiązuje się do przekazania pomocy finansowej miastu Przasnysz na modernizację Stadionu Miejskiego. Starosta Przasnyski wyjaśnił, że Powiat wpłacił już 100 tys. zł na ten cel, pomimo, że ustalenia były takie, że pieniądze w kwocie 400 tys. zł zostaną wpłacone po sprzedaży działek na osiedlu Ruda. Sprzedaż warunkowana jest uchwaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przez Radę Miasta. Miasto deklarowało uchwalenie planu w 2007 r. Uchwaliło go dopiero teraz, a w Uchwale w tej sprawie Miasto zapisało 25% rentę planistyczną, co będzie skutkować dwukrotnym płaceniem za to samo. Powiat będzie musiał zapłacić jeszcze 22% podatku VAT, ponieść koszty sprzedaży i w zasadzie nic z tego majątku nie pozyska. Tymczasem ze sprzedaży gruntów miały pochodzić wkłady własne do projektów unijnych. Samorząd Powiatowy nie ma innych dochodów, nie zbiera podatków. Burmistrz miasta przy okazji każdego spotkania z udziałem powiatowych władz samorządowych pyta kiedy Powiat rozpoczyna budowę basenu i lodowiska w Przasnyszu. Kiedyś Miastu niestety na tym nie zależało, teraz zależy bardzo i dzięki pozyskanym w ten sposób pieniądzom i funduszom unijnym, mamy szansę te potrzeby zrealizować.

Kiedy Powiat proponował Miastu 400 tys. zł, czy Gminie Przasnysz 1 mln. zł. ze sprzedaży działek w Sierakowie, to chciał uniknąć też ciągłych sporów o sposób naliczania renty planistycznej, której wielkość każdy liczy inaczej. Uchwalenie przez Gminę 30 % opłaty, a Miasto 25% nie wzbogaci ani Gminy ani Miasta, a Powiatowi uniemożliwi pozyskanie nieporównanie większych środków z Unii Europejskiej.
Nie znane są inne gminy, które uchwaliły tak wysokie opłaty dla innego samorządu, który realizuje też zadania publiczne dla mieszkańców tych samych gmin. Miasto i Gmina dzięki inwestycjom Powiatu będą przecież miały stałe dochody podatkowe.