Opublikowane przez „Mniejszość polska na Białorusi Sowieckiej w latach 1921-1939” – książka dr Andrzeja Białego dostępna do bezpłatnego pobrania dla wszystkich miłośników historii Polski

Po rozmowie z Profesorami Zdzisławem Julianem Winnickim z Uniwersytetu Wrocławskiego i Nikołajem Iwanowem z Uniwersytetu Opolskiego najlepszymi polskimi znawcami historii Białorusi postanowiłem udostępnić bezpłatnie swoją rozprawę doktorską zamieszczając ją w internecie na stronie Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, dzięki życzliwej pomocy starosty Krzysztofa Bieńkowskiego.

Kliknij by pobrać pobrać książkę (format PDF).

Możesz tez pobrać książkę klikając na miniaturkę zamieszczoną na naszej stronie (strzałka na poniższym obrazku)

Cel jaki mi przyświeca?

Wypełnienie posłania wieszcza narodowego Adama Mickiewicza skierowanego do potomnych, kolejnych pokoleń Polaków”

„Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!”
(Adam Mickiewicz „Dziady” Część III).

Rozprawa pod tytułem „Mniejszość polska na Białorusi Sowieckiej w latach 1921-1939” ukazuje los ludności polskiej w/w datach państwie sowieckim o czym każdy Polak powinien wiedzieć.

Autor książki ukazuje nieznane fakty i problemy życiowe z jakimi spotykało się społeczeństwo polskie mieszkające na Białorusi Sowieckiej (według spisu 97,5 tys. osób, a według autora około 300 tys.). Przedstawiona jest sytuacja po wojnie polsko – bolszewickiej, represje w stosunku do szlachty i ziemiaństwa polskiego (nacjonalizacja i niszczenie dorobku pokoleń, zesłania w celu cywilizacji Syberii, Ałtaju, Kazachstanu, Dalekiego Wschodu lub oskarżenia „wróg narodu” co równało się karze śmierci przez rozstrzelanie. Ukazana jest także walka z religią i Kościołem Katolickim, który przez wieki był lepiszczem narodu polskiego. Przedstawione jest także to, jak przebiegała ideologizacja szkolnictwa, tworzenie i wychowywanie Polaka sowieckiego, niszczenie więzi rodziny polskiej, odrzucenie wartości chrześcijańskich, etyki i moralności. Po zniszczeniu pozostałości szlachty i ziemiaństwa polskiego przystąpiono do eliminacji włościan polskich. Chłopów prowadzących wydajne gospodarstwa rolne wyróżniające się w stosunku do innych nazwano kułakami. Grupę tą oskarżono o działalność kontrrewolucyjną, szpiegostwo na rzecz Polski, zniszczono przez konfiskaty, zesłania całych rodzin w głąb Rosji Sowieckiej. To jednak nie koniec gehenny narodu polskiego. W latach 1937-1938 Polacy zostali oskarżeni o zdradę, szpiegostwo, działalność antypaństwową, przygotowanie do wybuchu wojny. W tych to latach została przeprowadzona na terenie Rosji Sowieckiej akcja oczyszczenia z ludności polskiej. Wprowadzono pojęcie „Polak – wróg narodu”, co oznaczało karę śmierci. Ile zginęło Polaków trudno powiedzieć, ponieważ dane nie są wiarygodne. Pod Mińskiem znajduje się miejsce kaźni Kuropatwy, około 300 tysięcy pomordowanych, w tym Polacy, ale cały czas odkrywane są coraz to nowe wielkie miejsca (Kuropatwy Witebskie, Kuropatwy Orszańskie).

My mieszkańcy Mazowsza jesteśmy powiązani historycznie i biologicznie z tymi Polakami, ponieważ około 20% ludności Białorusi ma genotyp występujący na Mazowszu i naszym obowiązkiem jest znać ich historię i to co przeszli.

Wszystkim Kresowiakom ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historii

Badacz niezależny

Służę – Ojczyźnie, odpowiadam – przed Bogiem