Opublikowane przez NADZWYCZAJNY KONWENT POWIATÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO – MEDIACJE W SPRAWIE USPRAWNIENIA PRZEPŁYWÓW FINANSOWYCH PRZY REALIZACJI PROJEKTÓW UNIJNYCH

W dniach 22-23 października 2009 roku na terenie powiatu sokołowskiego odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, któremu przewodniczy starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.

Wśród wielu ważnych spraw, jakimi zajmowali się mazowieccy samorządowcy, najważniejszą okazała się problematyka usprawnienia przepływu dokumentów i środków finansowych w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Członkowie Konwentu przedstawili problemy z realizacją projektów unijnych, na które zawarli umowy i wynikającymi z nich płatnościami wobec wykonawców. Sprawa jest o tyle istotna, że w zadaniach tych obowiązuje ścisła dyscyplina finansowa, natomiast środki finansowe z zawartych umów nie są terminowo przekazywane do samorządów.

Samorządowcy miast i powiatów województwa mazowieckiego upoważnili Zenona Szczepankowskiego do zbadania sytuacji i przeprowadzenia niezbędnych negocjacji.

W tej sprawie odbyły się spotkania m.in. z Wiceministrem Krzysztofem Hetmanem z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Adamem Struzikiem – Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Ludwikiem Rakowskim – Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego, Wiesławem Raboszukiem – Dyrektorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie oraz Grzegorzem Świętoreckim – Zastępcą Dyrektora ds. Wdrażania RPO WM, a także Zdzisławą Wasążnik – Dyrektorem Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów.

W dniu 9 listopada 2009 roku odbył się w tej sprawie nadzwyczajny Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego.

W konsekwencji burzliwej debaty i prowadzonych przez starostę przasnyskiego negocjacji:

• udało się ustalić, ze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekaże na rok 2009 niezbędne na wnioskowane cele i projekty środki finansowe na pokrycie zobowiązań wymagalnych do zapłaty wykonawcom,

• Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zwróci się do samorządów o zmianę harmonogramu wydatków finansowanych w ramach RPO WM, przenosząc je z roku 2009 na rok 2010.

Data: 2020-07-12
Imieniny: Brunona, Jana, Wery