NAUKA PRZEZ PRACĘ I DLA PRACY

Czterdziestu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach w okresie wakacji w ramach projektu edukacyjnego „Dobre kwalifikacje i zatrudnienie”  będzie odbywało pierwszy w życiu staż zawodowy. Kucharze, mechanicy – operatorzy maszyn i urządzeń, stolarze oraz technicy obsługi turystycznej zostali zatrudnieni przez przedsiębiorców z Chorzel, Przasnysza, Szczytna, Wielbarka, Jednorożca i Olsztyna. Pracować będą w zawodach, których wykonywania się uczą, przetestują w praktyce umiejętności opanowywane w szkole i zarobią konkretne pieniądze na dalsze wakacje.

Staż zawodowy  ucznia Zasadniczej Szkoły Zawodowej liczy 150 godzin, a ucznia Technikum 300 godzin. Wynagrodzenie to odpowiednio 1800 i 3600 zł do ręki. Pieniądze pochodzą ze środków Unii Europejskiej. Zyskują uczniowie, przedsiębiorcy otrzymujący darmowego pracownika i szkoła podwyższająca poziom nauczania.

Staże pracownicze to kolejne działanie placówki mające na celu zwiększenie efektywności kształcenia zawodowego, przez co rozumie się umożliwienie znalezienia pracy po ukończeniu edukacji. Szkoła  realizuje dualny system kształcenia współpracując z Firmą Ikea Industry Poland w Wielbarku, największym pracodawcą w  okolicy. Uczniowie poprzez kursy pozalekcyjne, finansowane ze środków unijnych, zdobywają dodatkowe kwalifikacje np. uprawnienia na wózki widłowe czy kursy kuchni wegetariańskiej.  Większość dodatkowych zajęć odbywa się w formie praktycznej, czego doskonałym przykładem jest kurs pilota wycieczek krajowych i zagranicznych oraz rezydenta biur podróży odbywający się w trakcie wycieczki zagranicznej do Pragi. Hitem edukacyjnym  szkoły jest jednak nie to. Największa atrakcja projektów unijnych to wyjazd 20 uczniów na staże zagraniczne do Malagi w okresie od 3 do 17 czerwca. Całość projektu finansowana z programu Erasmus Plus to ponad 153 000 zł. Kursy zwiększające kwalifikacje zawodowe są prowadzone równolegle z dodatkowymi zajęciami j. angielskiego. Ogółem w roku szkolnym 2016/2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chorzelach pozyskał na projekty unijne kwotę ponad 550 000 zł, co w przeliczeniu na każdego ucznia daje kwotę ponad 2000 zł. Dzięki pozabudżetowym funduszom udało się uzyskać 2 pracownie językowe i doposażyć pracownie przedmiotowe. Z pozyskanych funduszy wykonano również remont klasopracowni w internacie.

Data: 2019-09-23
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli