NOWY SZLAK ROWEROWY W POWIECIE

Opublikowane przez NOWY SZLAK ROWEROWY W POWIECIE

W dniu 16 czerwca 2008 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego szlaku rowerowego w powiecie przasnyskim p.n. „Góry Dębowe” zlokalizowanego w północno-zachodniej części Gminy Chorzele.

Inicjatorem powstania Szlaku było Nadleśnictwo Przasnysz przy współpracy ze strony Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, Urzędu Miasta i Gminy Chorzele, Urzędu Gminy Janowo oraz członków Stowarzyszenia "Nasze Bezpieczeństwo" i Związku Polskich Spadochroniarzy reprezentowanym na tym terenie przez Pana Sławomira Mikulaka.

W uroczystości otwarcia wzięli udział: Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski, Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski, Członek Zarządu Powiatu – Jarosław Tybuchowski, Główny Geodeta Kraju - Wiesław Potrapeluk, Dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Przasnyszu - Eugeniusz Piendak, Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele - Wojciech Kobyliński, Wójt Gminy Janowo - Waldemar Szymański, Wójt Gminy Krzynowłoga Mała - Adam Bacławski, Burmistrz Miasta Przasnysz - Waldemar Trochimiuk, Główny Geodeta Kraju - Wiesław Potrapeluk, delegacja Nadleśnictwa Przasnysz z panem Nadleśniczym Stanisławem Czarzastym na czele, uczniowie Zespołu Szkół w Duczyminie z panią Dyrektor Izabelą Strzelecką oraz grupa kolarska firmy Kross z panem Piotrem Betlińskim. Ceremonii poświęcenia szlaku dokonał ks. Antoni Mamiński - proboszcz parafii Janowo.

Szlak rowerowy został podzielony na dwie ścieżki Zieloną o łącznej długości 6,1 km i niebieską 9,6 km, zlokalizowane na najwyższym wzniesieniu na Mazowszu tzw. „Górach Dębowych”, których wysokość dochodzi do 236 m. n. p m. Zróżnicowanie terenu na tym obszarze stanowi idealne podłoże do uprawiania kolarstwa krosowego i tradycyjnego. Na Szlaku umiejscowiony jest także taras widokowy, kapliczka leśna z figurą św. Franciszka, tablice ekologiczne, mapy informacyjne, parking z zadaszonymi stołami piknikowymi, wytyczone kamienne palenisko do rozpalania ognisk, a także tablica upamiętniająca wyhodowanie świerku istebniańskiego z poświęconych przez Benedykta XVI nasion.

Atrakcyjnie położony, wśród zachowanego pierwotnie ekosystemu leśnego, Szlak z pewnością dostarczy turystom wyjątkowych przeżyć. Mamy nadzieję, że stanie się on magnesem przyciągającym pasjonatów aktywnego wypoczynku nie tylko z terenu powiatu przasnyskiego, ale z całego województwa.

Serdecznie zapraszamy amatorów hippiki oraz miłośników pieszych i rowerowych wędrówek do odwiedzin tego pięknego zakątka.

Do zobaczenia na Szlaku!

Data: 2020-02-20