OBCHODY 69 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Opublikowane przez OBCHODY 69 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

W dniu 1 września br. obchodziliśmy w całej Polsce 69 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystej celebrze tego jakże tragicznego wydarzenia uczestniczyły także lokalne środowiska kombatanckie, władze samorządowe, przedstawiciele świata kultury, polityki, czy też zwykli mieszkańcy powiatu przasnyskiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęła tradycyjnie Msza Święta koncelebrowana w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Przasnyszu, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, szefowie służb mundurowych, kombatanci, delegacje szkół i harcerzy. Następnie delegacje, z kompanią honorową przasnyskiej jednostki wojskowej na czele, przeszły pod pomnik powieszonych, gdzie złożyły wieńce i oddały cześć poległym za ojczyznę.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski, kierując do zebranych następujące słowa:

Szanowni Państwo !
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem pomordowanych przez niemieckich nazistów, niewinnych Przasnyszan ,chcemy, jak co roku, oddać hołd ich patriotycznej postawie i traumatycznym przeżyciom rodzin, bliskich i wszystkich mieszkańców Przasnysza, których pamięć do dziś jest obarczona koszmarem tamtych wydarzeń . W symbolu dzisiejszych obchodów chcemy zewrzeć też hołd dla wszystkich obrońców niepodległej Polski i wszystkich, którzy w tej wojnie ucierpieli.
Zasłużyli oni na naszą wdzięczność i wieczną pamięć , nie tylko powodu zwycięstwa i podbojów , co ze względu na szlachetność postaw okazaną w najtrudniejszych okresach naszej historii. Nie ulega wątpliwości , że zasłużyli też na wysiłek obecnych i przyszłych pokoleń Polaków w dziele utrwalania niepodległości i pomyślnego rozwoju naszego kraju i każdej polskiej rodziny. Odpowiedzialność za to spoczywa na każdym z nas proporcjonalnie do przyznanego nam pola oddziaływania.
Wojnę można przegrać jeszcze w czasie pokoju. Polska przegrała wojnę w 39 roku nie wskutek braku woli walki żołnierzy, ale na skutek błędów politycznych, gospodarczych, dyplomatycznych, personalnych popełnionych w okresie międzywojennym; w skutek zaniedbań, pozorowanych działań i egoizmu wyborczego części elit koncentrujących się bardziej na własnym wizerunku niż na umacnianiu kraju.

Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta OSP w Przasnyszu odegrała „Rotę”.

Po oficjalnej części obchodów kombatanci i przedstawiciele samorządów oraz lokalnej prasy spotkali się sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, gdzie przy skromnym poczęstunku dzielono się osobistymi wspomnieniami tych strasznych dni. W toku dyskusji, uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że tylko mądry naród który chce istnieć i rozwijać się w przyszłości, nie powinien przekreślać swojej przeszłości lecz umiejętnie wyciągnąć z niej właściwe wnioski.

Data: 2019-12-13
Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji