OBRADOWAŁ POWIATOWY ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Opublikowane przez OBRADOWAŁ POWIATOWY ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

W poniedziałek, 30 lipca o godzinie 10.00 odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przewodniczącego, Starosty Powiatu Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego, Sławomira Niestępskiego – Komendanta KPPSP w Przasnyszu, Mieczysława Wódkiewicza – Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego, Krzysztofa Sitarskiego – przedstawiciela Referatu Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Społecznych Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, Wójta Gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej, dyrektora PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Przasnysz Tadeusza Gawryluka, Zbigniewa Listwona – Komendanta KPP w Przasnyszu, Wojciecha Długokięckiego z Urzędu Miasta Przasnysz, Jerzego Romana oraz Krystyny Szołoch z Urzędu Gminy Przasnysz.

Posiedzenie dotyczyło zdarzeń związanych z wichurą jaka miała miejsce w  niedzielę, 29 lipca i podsumowało skuteczność oraz sprawność działania służb po niedzielnej nawałnicy.

W sposób nieformalny Starosta Powiatu Przasnyskiego Zenon Szczepankowski uczestniczył zaraz po przejściu nawałnicy w spotkaniu szefów służb z udziałem Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Sławomira Niestępskiego oraz przedstawiciela Referatu Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Społecznych Krzysztofa Sitarskiego. Już w niedzielę podjęto decyzję o uruchomieniu powiatowej rezerwy kryzysowej na zakup folii, plandek i innych materiałów do zabezpieczenia budynków, które ucierpiały w trakcie wichury.

Powiatowa Państwowa Straż Pożarna we współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w całym powiecie uporała się z w zasadzie do wieczora z najpilniejszymi przypadkami uszkodzeń i zabezpieczeń zarówno w budynkach publicznych, prywatnych i na drogach.

Większe trudności napotkaliśmy w obszarze energetyki, ale i tu do północy udało się przywrócić dopływ energii do niemal wszystkich mieszkańców powiatu. Użyty został agregat prądotwórczy zakupiony przez Starostwo Powiatowe kilka miesięcy temu z funduszy unijnych, specjalnie przeznaczony do tego typu zdarzeń.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Zespołu  - Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski podziękował służbom, a zwłaszcza strażakom, energetykom i policjantom za sprawne przeprowadzenie akcji. Zostały też wyciągnięte wnioski z pojawiających się trudności, w szczególności Zespół postanowił zwrócić się do Wójtów i Burmistrzów z terenu powiatu przasnyskiego z wnioskiem o wyposażenie wszystkich publicznych ujęć wody w agregaty prądotwórcze, które automatycznie będą się włączały w przypadku przerwy w dostawie prądu. Woda jest bowiem najpilniejszą potrzebą w sytuacjach kryzysowych zarówno dla ludzi, zwierząt, urządzeń działających w sposób ciągły, jak również dla ochrony przeciwpożarowej. Zespół zwróci się także do PGE Dystrybucja w Warszawie o pilne inwestycje na terenie powiatu przasnyskiego w zakresie modernizacji linii przesyłowych, jak też systemu radiowego służącego lokalizacji i zdalnemu sterowaniu w razie awarii.

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,