ODŚNIEŻAJMY DACHY PO INTENSYWNYCH OPADACH ŚNIEGU – APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

Opublikowane przez ODŚNIEŻAJMY DACHY PO INTENSYWNYCH OPADACH ŚNIEGU – APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

Intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, wysoki mróz oraz silny wiatr mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Zwracam się z apelem do właścicieli lub zarządców nieruchomości o regularne oczyszczanie dachów z zalegającego śniegu oraz usuwanie sopli, które zagrażają przechodniom. W związku z utrzymywaniem się obfitych opadów śniegu, dachy budynków (zwłaszcza płaskie lub o małym kącie nachylenia) mogą być narażone na dodatkowe obciążenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na nieruchomości o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m2 (hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny) oraz inne obiekty o powierzchni dachu powyżej 1000 m2. Przypominam, że tego typu obiekty winny były być poddane okresowym przeglądom do 30 listopada.

Przypominam również, iż utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym, w tym usuwanie z nich nadmiernych opadów śniegu oraz sopli należy do obowiązków właścicieli lub zarządców budynków. Niedopełnienie obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub nie zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkowania jest zagrożone karami przewidzianymi w art. 91 a prawa budowlanego, w tym karą pozbawienia wolności do roku. Ewentualne przypadki zaniedbań należy zgłaszać do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego.

Data: 2020-02-21
Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta